Zakodowany zamek. Gra na kodowanie. Edycja specjalna
Umiejętności:
Kodowanie – to jedna z ważniejszych kompetencji w dynamicznie rozwijającym się świecie cyfrowym. Polega na przetworzeniu informacji w postaci kodu, który zostanie przekazany komputerowi w procesie programowania. Naukę kodowania warto rozpocząć już od najmłodszych lat, a dzięki specjalnie opracowanym książkom i grom planszowym można to robić w formie zabawy poza środowiskiem komputerowym
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Kodowanie dla dzieci to jedna z kluczowych umiejętności w prężnie zmieniającym się świecie, który wymaga stale rosnącego zaangażowania w cyfrowość. Ta rzeczywistość naturalnie nie omija także dzieci. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba wprowadzać je w krąg najważniejszych kompetencji cyfrowych. „Nauka kodowania dla przedszkolaka” – to sformułowanie zdecydowanie przestaje dziwić. Okazuje się, że maluchy mogą zacząć naukę podstawowych czynności związanych z kodowaniem jeszcze przed opanowaniem czytania i pisania. Świetnie poradzą sobie np. z kolorowaniem obrazków zgodnie z wyznaczonym kodem, odgadną kolorowe sekwencje czy wyznaczą prostą trasę. Starsze dzieci bez kłopotu rozwiążą łamigłówki oparte na literach, liczbach czy symbolach, napiszą lub poprawią proste kody, odnajdą się w grach z sekwencjami.
Nauka kodowania dla najmłodszych jest inwestycją w przyszłość, ponieważ daje korzyści przyszłym uczestnikom rynku pracy. Pożytki z kodowania dla dzieci mają jednak znacznie bardziej ogólną naturę. Nauka kodowania rozwija umiejętność logicznego myślenia, promuje postawę nastawioną na aktywne szukanie rozwiązań, wspiera rozwiązywanie problemów metodą prób i błędów, uczy intelektualnej i życiowej samodzielności, rozwija umiejętność koncentracji oraz wyostrza wrażliwość na detale. Doświadczenie samodzielnego rozwiązywania problemów metodą prób i błędów wzmacnia również u dziecka poczucie sprawczości i wiary we własne siły. To wszystko wspiera proces edukacji dzieci i pozytywnie wpływa na rozwój ich indywidualnych zainteresowań.
Zanim dziecko na dobre wejdzie w świat kodowania w środowisku komputerowym, warto skupić się na nauce tej umiejętności w wersji offline. Dzięki temu dziecko nie będzie narażone na nadmierną ekspozycję na ekran w wieku rozwojowym i będzie mogło skojarzyć naukę kodowania z szerszą gamą korzyści poznawczych, możliwych do zastosowania w świecie offline. Doskonałym materiałem do wykonywania pierwszych ćwiczeń z kodowania są specjalnie przygotowane książeczki do nauki kodowania. Mogą po nie sięgać już przedszkolaki! Przyszli programiści znajdą tam m.in. zadania polegające na odgadywaniu szyfru, odnajdywaniu tras, pisaniu prostego kodu czy znajdowaniu błędu w już istniejącym.
Kodowanie offline można też ćwiczyć przy pomocy specjalnych gier planszowych do kodowania dla dzieci. Gracze zmierzają do określonego celu, posługując się sekwencjami i algorytmami. Ćwiczą przy tym współpracę i skuteczną komunikację skupioną na rozwiązywaniu problemów. Gry planszowe do kodowania powstały z inspiracji STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Maths), czyli nowoczesnego podejścia do uczenia się, które łączy między innymi nowe technologie, matematykę, informatykę, fizykę, robotykę i programowanie, by wspierać rozwój m.in. takich umiejętności jak logiczne myślenie, zdolności analityczne, zadaniowe podejście do rozwiązywania problemów, spostrzegawczość, łatwość w odnajdywaniu zależności między osobnymi zjawiskami czy poszczególnymi elementami większej całości i in.