Kolorowanie według kodu. Bazgraki i dinozaury
Umiejętności:
Spostrzegawczość to umiejętność zaangażowanej obserwacji, czyli szybkiego dostrzegania szczegółów i zależności w różnych konfiguracjach, a także umiejętność oddzielania informacji ważnych od drugorzędnych. Kojarzy się z bystrością, przenikliwością i otwartością umysłu. Pozwala gromadzić i wykorzystywać zebrane informacje i łączyć je z wcześniejszą wiedzą.
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Spostrzegawczość to umiejętność sprawnej i świadomej obserwacji, czyli takiej, która pozwala nam szybko dostrzegać i analizować wiele szczegółów, a także odkrywać zależności pomiędzy różnymi elementami układów. Ze spostrzegawczością łączy się ponadto umiejętność selekcjonowania odbieranych informacji, dzielenia na ważne oraz drugorzędne, a także – zdolność sytuowania ich we wzajemnym odniesieniu. Za osoby spostrzegawcze z reguły uznajemy te, które są w stanie szybko i precyzyjnie wyłowić podczas obserwacji bardzo dużo szczegółów czy odnaleźć jakiś pożądany element wśród innych detali! To także osoby, które w obserwowanym obrazie potrafią dostrzec więcej niż inni lub ich wzrok przykuwają elementy pominięte przez pozostałych obserwatorów.
O należyty rozwój spostrzegawczości można się zatroszczyć! Pomogą w tym umiejętnie dobrane ćwiczenia i zabawy! Oto lista przykładów:
Najmłodsze dzieci mogą ćwiczyć spostrzegawczość dzięki pozornie prostym zabawom z obserwowaniem plansz z ilustracjami i wskazywaniem/odnajdywaniem obiektów. Na tym właśnie polegają gry z serii Loteryjka: dla dzieci do 2. roku życia oraz w wieku 3–6 lat. Dzieci mają do wyboru różne ciekawe tematy: zwierzątka, kolory, życie na wsi, kosmos czy pory roku! Maluchy dopasowują żetony z ilustracjami do przedmiotów na planszach! Rozwój spostrzegawczości wspierają tutaj także piękne i starannie przygotowane ilustracje! W Loteryjkach znajdziecie ponadto dodatkowe pomysły na zabawy, np. Co nie pasuje?, Co pasuje? czy Znajdź zielone.
Starszym dzieciom polecamy planszowe gry edukacyjne! Zwłaszcza takie, których plansze są pełne szczegółów i wspaniałych ciekawostek do eksplorowania! W takich pozycjach z oferty Kapitana Nauki Polska, Świat oraz Polska przyroda znajdziecie właśnie piękne, dopracowane i przepełnione interesującymi detalami plansze! W tych grach znajdziecie również plansze-mapy, na które naniesiono ważne z perspektywy fabuły gry obiekty!
A dla chętnych na porcję angielskich słówek polecamy m.in. bogato ilustrowaną, wielkoformatowa książkę Na tropie angielskich słówek! Piękne rozkładówki wręcz nie pozwolą wam oderwać od niej wzroku!