Bazgraki ćwiczą matematykę. Ćwiczenia. Poziom 2
Umiejętności:
Koncentracjato umiejętność skupiania i utrzymywania uwagi na konkretnej czynności, obiekcie czy działaniu. Zdolność koncentracji uwagi rozwija się wraz z wiekiem dziecka – im starsze dziecko, tym osiągalny dla niego czas maksymalnej koncentracji uwagi rośnie. Warto zachęcać dziecko do wykonywania ćwiczeń na koncentrację, np. budowania z elementów, nawlekania, powtarzania sekwencji, zabaw z plakatami-wyszukiwankami lub czytania.
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Koncentracja lub koncentracja uwagi to zdolność do skupiania się na wybranym zagadnieniu, przedmiocie lub czynności. Jest umiejętnością kształtowaną wraz z wiekiem, małe dzieci odczuwają większe trudności ze świadomym kierowaniem swoją uwagą. Do 3. roku życia człowiek dysponuje tzw. uwagą mimowolną, sterowaną przez ruch, dźwięk czy kolor. U młodszych dzieci koncentracja jest selektywna – dzieci dają się na przykład bezwiednie pochłonąć zagadnieniom, które cieszą się ich szczególnym zainteresowaniem.
Czym mogą się objawiać problemy z koncentracją u dzieci? Mogą to być trudności ze skupieniem się na wykonywaniu jakiejś, nawet krótkotrwałej, czynności, uciekanie myślami lub wzrokiem podczas rozmów, niechęć do podejmowania zajęć w obawie przed rozproszeniami i niewykonaniem zadania. Dzieciom, którym doskwierają trudności w obszarze koncentracji, zdarza się także nie kończyć jakichś czynności czy zadań lub nawet wielokrotnie przerywać pracę nad nimi. Jako powód problemów z koncentracją można także niekiedy złożyć niestaranność, pośpiech i nieuważność na szczegóły przy wykonywaniu zadań, spadek kreatywności, poirytowanie, dużą męczliwość i wiele innych.
Przyczyn problemów z koncentracją u dzieci może być bardzo wiele. Mogą one wynikać z deficytów snu, wartości odżywczych czy aktywności fizycznej. Niekiedy są one związane np. z ADHD, czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Nie należy lekceważyć kłopotów z koncentracją u dziecka i trzeba udać się do specjalisty!
Niekiedy problemy z koncentracją mogą wynikać z niewłaściwego trybu życia, który prowadzi dziecko (zgodnie z tym, jaką opiekę ma zapewnioną). Mowa o następujących czynnikach wpływających na jakość pracy umysłowej:
Koncentrację warto trenować! Istnieje wiele prostych i przyjemnych dla dziecka sposobów na zwiększenie poziomu skupienia! Oto niektóre z nich:
Ciekawą metodą wspierania rozwoju koncentracji u dzieci są joga oraz trening uważności. Kapitan Nauka oferuje karty do jogi dla dzieci od 4. roku życia zawierające aż 50 zabaw, które zapewnią dobrą gimnastykę, relaks, odprężenie i skupienie. Zerknijcie także na karty do treningu uważności (również dla 4-latków i starszych dzieci) – tutaj też znajdziecie 50 propozycji zabaw pomagających dziecku wyciszyć się oraz trenować umiejętność skupiania się na tym co „tu i teraz”, osiągania samoświadomości i uważności na to, co dookoła.