Kolorowanie według kodu. Bazgraki i dinozaury
Umiejętności:
Grafomotoryka to cały szereg czynności psychoruchowych, które – najprościej mówiąc – umożliwiają dziecku pisanie i rysowanie. O prawidłowym rozwoju grafomotorycznym decydują w największej mierze koordynacja oko-ręka, sprawność manualna oraz spostrzeganie wzrokowe.
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Umiejętności:
Grafomotoryka to w najprostszym ujęciu umiejętność pisania i rysowania. Aby zdobyć te umiejętności dziecko musi odpowiednio wykształcić koordynację oko-ręka, sprawność rączek oraz spostrzeganie wzrokowe. Pisanie i rysowanie wymagają bowiem precyzyjnego operowania rękami, umiejętności naśladowania ruchów i wykonywania ruchów sekwencyjnych. Dziecko uczy się także właściwego trzymania narzędzia pisarskiego w dłoni, trenuje optymalną siłę nacisku ołówka czy kredki na kartkę oraz ćwiczy zachowanie odpowiedniego kierunku pisania. Równie ważna jest także prawidłowa postawa całego ciała podczas siedzenia i pisania.
Grafomotoryka nie jest umiejętnością wrodzoną i dziecko kształci ją w pierwszych latach życia dzięki regularnym, odpowiednio dobranym ćwiczeniom i zabawom. Jakie sygnały mogą zwiastować, że rozwój grafomotoryczny dziecka nie przebiega płynnie i należy poświęcić mu więcej uwagi (w tym – udać się do specjalisty)? Oto lista wybranych objawów:
Trening grafomotoryczny można z sukcesem wykonywać w domu! Oto przykładowe ćwiczenia grafomotoryczne dla przedszkolaków i nieco starszych dzieci
Kapitan Nauka oferuje dzieciom szereg skutecznych i przyjemnych zabaw grafomotorycznych, takich jak szlaczki, wyszukiwanki, pisanie w liniaturze, po śladzie, rozsypanki literowe czy kolorowanki. Wiele produktów wykorzystuje specjalne strony (w komplecie pisak ścieralny), na których dziecko może wielokrotnie trenować swoją sprawność grafomotoryczną. Zabawy grafomotoryczne z Kapitanem Nauką to także doskonały wstęp do nauki pisania.