Mnożenie
Mnożenie – to jedno z podstawowych działań matematycznych. Znajomość tabliczki mnożenia wspiera dalszą edukację dziecka oraz ma praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Poznaj gry i zabawy, dzięki którym dzieci nauczą się tabliczki mnożenia przez zabawę.
Żaby czy kraby? Gra matematyczna na mnożenie
Umiejętności:
Nauka tabliczki mnożenia dla dzieci
Nauka mnożenia bywa zmorą niejednego dziecka. A wcale nie musi tak być! Co zrobić, żeby królująca naukom matematyka miała mniej złowrogie oblicze? Jak wprowadzić dziecko w świat rachunków i nauczyć je tabliczki mnożenia w sposób wesoły, pozbawiony stresu i jednocześnie skuteczny?
Nauka tabliczki mnożenia na wesoło
Nauka tabliczki mnożenia nie może sprowadzać się do biernego, pamięciowego opanowywania konkretnych wyników. Zestresowane szkolnymi wymaganiami dziecko może jednak sięgnąć po takie rozwiązanie. Warto zatem wesprzeć je w nauce mnożenia, przekształcając ją w radosne doświadczenie. Najproduktywniejszą metodą nauki jest zrozumienie mechanizmów działania, jakim jest mnożenie, a następnie odnalezienie jego praktycznych zastosowań w otaczającym świecie. Zamiast zmuszać ucznia do biernego wkuwania, lepiej pokazać mu, że to dzięki nauce mnożenia najszybciej dowie się, ile kostek ma tabliczka czekolady. Rozluźniony, zmotywowany i wciągnięty w naukę tabliczki mnożenia przez zabawę uczeń będzie znacznie bardziej pojętny!
Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę
Organizując naukę mnożenia na wzór zabawy, utrwalamy w naszym dziecku pozytywne skojarzenia związane ze zdobywaniem wiedzy. Pokazujemy, że jest to proces obliczony nie tyle na wymierne wyniki w postaci ocen, ile – na przeżywanie ekscytacji, radości i odkrywanie swojego zaciekawienia otaczającym światem. Zabawa i wpisane w nią zintensyfikowanie mocy poznawczych oraz duch rywalizacji sprzyjają procesom uczenia się. Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę podniesie także poziom motywacji uczniów do zdobywania kolejnych kompetencji matematycznych, w tym – do nauki dzielenia.
Najlepsze pomoce do nauki tabliczki mnożenia
Nauka z monotonnie wypisanych w słupkach gotowych działań jest po prostu nieskuteczna i męcząca. Warto wprowadzić bardziej różnorodne materiały do nauki tabliczki mnożenia. Możemy sięgnąć po przedmioty z naszego otoczenia: patyczki, kamienie czy kolorowe karteczki. Sprawdzi się też prosty kalkulator. Możesz ponadto sięgnąć po gotowe książeczki do nauki tabliczki mnożenia z łamigłówkami, pełne kolorowych ilustracji i naklejek. Dobrym pomysłem są także gry matematyczne na mnożenie, zwłaszcza te wykorzystujące metodę STEM (ang. (ang. Science, Technology, Engineering, Maths), skupioną na rozwijaniu logicznego myślenia, zdolności rozwiązywania problemów i efektywnego komunikowania się.
Ćwiczenia z mnożenia. Gry matematyczne: mnożenie i nie tylko!
Gry matematyczne to ponadto okazja, by dziecko mogło w niepozorny, niemal mimowolny sposób utrwalić nie tylko mnożenie, ale też i inne działania: zwłaszcza dodawanie i odejmowanie. Unoszący się nad graczami duch rywalizacji skłania do spontanicznego wykonywania w głowie szybkich operacji matematycznych. Co więcej, gry matematyczne w łatwy sposób pozwalają podzielić naukę mnożenia na zróżnicowane pod względem trudności etapy, co podnosi poziom sukcesu u dziecka i daje motywację do zdobywania kolejnych dawek wiedzy.
Sposoby na zapamiętanie tabliczki mnożenia
Kluczem do sukcesu jest regularność i dobre nastawienie! Aby utrwalić tabliczkę mnożenia, należy zaplanować krótkie, lecz częste powtórki. Od intensywności ćwiczenia tabliczki mnożenia ważniejsza jest jego regularność! Pamiętajmy, by okazywać dziecku cierpliwość i podchodzić do jego nauki z niewyczerpanym entuzjazmem. A co skutecznie wzbudza i utrzymuje entuzjazm u małych i dużych? Zabawy z mnożeniem!