Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie
Filtrowanie
close
Wyczyść wszystko

Kategoria wiekowa

Cena

10,00 zł - 50,00 zł

Dodawanie i odejmowanie

Dodawanie i odejmowanie – dwa najbardziej podstawowe działania matematyczne, wprowadzające dziecko do mnożenia i dzielenia, a w efekcie – do nauki matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Uchodzą za najłatwiejsze do opanowania operacje matematyczne. Znajdują też solidne odzwierciedlenie w codziennej, potocznej komunikacji pod postacią np. takich zwrotów jak: „dodaj dwie szklanki mleka do ciasta”.

Dlaczego nauka dodawania i odejmowania jest ważna?

Dodawanie i odejmowanie do najprostsze działania matematyczne i jako takie stanowią one bilet do bardziej wymagających obszarów matematycznego uniwersum. Sprawne opanowanie dodawania i odejmowania zapewnia dziecku pomyślny start do właściwie całej nauki szkolnej, zwłaszcza tej związanej ze ścisłymi gałęziami wiedzy. Pozwala mu na rozwinięcie logicznego myślenia, zdolności szukania połączeń między zjawiskami i wyciągania z nich uprawnionych wniosków ogólnych o otaczającym świecie.

Jednocześnie dodawanie i odejmowanie to chyba najbardziej intuicyjne dla dziecka ze wszystkim operacji matematycznych, których istota została przecież zawarta już w używanym codziennie, nawet potocznym słownictwie. Już od najmłodszych lat człowiek słyszy, że „do ciasta dodaje się dwa jajka”, „do klasy dołączyło trzech nowych uczniów”, „Adaś zabrał nam dwa klocki” czy „zjedliśmy trzy kostki czekolady i została nam już tylko jedna!”. Dziecko szybko zatem przekonuje się, że dodawanie i odejmowanie to operacje wykonywane przez nas niemal automatycznie każdego dnia i że właśnie tak należy o nich myśleć. Dzięki temu nawet zabazgrane rachunkami kartki nabiorą w głowie dziecka sensu i praktycznego zastosowania!

Nauka dodawania i odejmowania dla dzieci

Rolą rodziców i nauczycieli jest zaprezentować maluchom, przedszkolakom i uczniom praktyczny wymiar dodawania i odejmowania. Naukę tych działań najlepiej zacząć od bardzo konkretnych, wizualnych czy wręcz namacalnych przykładów. Tym bardziej, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wykazują przede wszystkim cechy myślenia konkretno-obrazkowego. Nasze maluchy potrzebują więc zobaczyć, poczuć czy dotknąć tego, co stoi za liczbami. Do pierwszych etapów nauki dobrze jest zatem używać drobnych przedmiotów z otoczenia dziecka – pomalujcie na kolorowo małe kamyki, użyjcie różnokształtnego makaronu czy ulubionych klocków Waszej pociechy. Świetnie nada się także stare dobre liczydło – zadbajcie jedynie, by było ono możliwie najbardziej atrakcyjne sensorycznie!

Do nauki dodawania i odejmowania sprawdzą się także książeczki zawierające pełne kolorowych obrazków łamigłówki, zadania, zagadki, rebusy, wykreślanki czy plątaninki! Doskonałym narzędziem dydaktycznym będą również karty z ćwiczeniami matematycznymi, zwłaszcza te z możliwością wielokrotnego zapisywania i wymazywania (dzięki ścieralnej powierzchni stron), które pozwolą na bezstresową naukę metodą prób i błędów.

Gry – nauka dodawania i odejmowania

Doskonałym narzędziem do nauki dodawania i odejmowania, która jest przecież wieloetapowym procesem rozłożonym w czasie, będą gry edukacyjne. Fabuła gier czy wielość potrzebnych do nich akcesoriów (plansze, żetony czy karteczki obrazkowe) wciągają dziecko do świata obliczeń, pozwalają mu na niewymuszone wykonywanie złożonych działań i dodają motywacji niezbędnej do nauki, stanowiącej długotrwałe zajęcie. Dzięki grom do nauki dodawania i odejmowania Wasza pociecha opanuje matematyczne arkana bez nudy i zmęczenia z jednej strony, a także bez stresu i napięcia – z drugiej. Zabawne i różnorodne gry matematyczne mogą przy tym stanowić wartościową rozrywkę dla całej rodziny!

Loading...