Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie

Blog Kapitan Nauka

Pomysły na śniadania do szkoły – 5 przepisów Kapitana Nauki!

Spis treści

1.Śniadania do szkoły dla dzieci – garść praktycznych porad Kapitana Nauki
2. Czego lepiej nie pakować dziecku na drugie śniadanie do szkoły?
3. Kipi kasza! Kasza gryczana + twarożek + ogórek = zdrowe śniadanie do szkoły
4. Kipi groch! Sałatka z makaronem z zielonego groszku i gruszką na drugie śniadanie
5. Słodkie (i zdrowe!) śniadanie do szkoły: sycący i smaczny chlebek bananowy
6. Szybkie śniadanie na ciepło, czyli pożywna i kolorowa szakszuka
7. Uniwersalny dodatek do każdego śniadania do szkoły: bananowy koktajl
8. Gry i zabawy z gotowaniem dla dzieci

„Co na drugie śniadanie dla dziecka?” – oto pytanie-zmora niejednego rodzica. A jeśli do tego na pokładzie jest niejadek, to problem może urosnąć do wręcz niebotycznych rozmiarów. No bo jak przygotować śniadanie do szkoły, które będzie jednocześnie szybkie i łatwe w wykonaniu, zdrowe, pożywne, przyjemne dla oka i jeszcze zadowalające dla nierzadko wybrednych dziecięcych kubków smakowych? 

Sprawdźcie przepisy na śniadanie od Kapitana Nauki! Bardzo się postarał, aby jego pomysły trafiły w wyrafinowane gusta małych smakoszy, a do tego zrodziły w nich poczucie, że jedzenie naprawdę może być fajne!  

Śniadania do szkoły dla dzieci – garść praktycznych porad Kapitana Nauki 

    • To wcale nie będzie masło maślane, jeśli powiemy, że najważniejszą zasadą wzorcowych śniadań do szkoły jest… przygotowywanie dziecku śniadań do szkoły. Po prostu. Z reguły niedobrym pomysłem jest kupowanie posiłku w drodze na lekcje, w pośpiechu i zdenerwowaniu łatwo wybrać produkt zawierający konserwanty, nadmiar soli czy cukru. W takich sytuacjach trudniej też spokojnie rozmawiać z dzieckiem i nie ulegać jego – niekoniecznie zdrowym – wyborom. Nie zaleca się także pozostawianie dziecka (zwłaszcza młodszego) samego z zakupem śniadania – rodzic nie ma wpływu na to, co pociecha je i czy na pewno dostarcza sobie niezbędnych wartości odżywczych. Oczywiście, nie każdy poranek jest łatwy, nie codziennie przecież jesteśmy w stanie z równą starannością zapakować uczniowi pojemnik z drugim śniadaniem do szkoły. Jeśli to możliwe, warto o śniadaniu myśleć już poprzedniego wieczoru oraz mieć w pogotowiu jakieś uniwersalne śniadanie zapasowe – np. owoce, warzywa, bakalie, wafle ryżowe itp., których spakowanie nie nastręczy rano zbyt wiele trudu.

    • Zdrowa energia dla ciała i umysłu – dobre śniadanie dla dziecka do szkoły powinno dostarczać paliwa na cały dzień pełen wymagających i energochłonnych zajęć. To także podstawa zdrowego i zrównoważonego rozwoju młodego człowieka. Co dokładnie powinno zawierać wartościowe i zdrowe śniadanie do szkoły? (1) Węglowodany złożone (pieczywo, naleśniki, gofry, tortille – najlepiej z mąki pełnoziarnistej, kasze, płatki owsiane i inne). (2) Białko zwierzęce i roślinne (rośliny strączkowe, jajka, ryby, wędliny, orzechy). (3) Nasiona oraz orzechy (to wartościowe źródło dobrych tłuszczów). (4) Warzywa i owoce (najlepiej w wersji świeżej, np. marchewka, seler, ogórek, pomidor, brokuł, szpinak, awokado, banan, jabłko, arbuz). (5) Produkty mleczne (wspaniałe źródło wapnia, kefiry, niesłodzone jogurty czy mleko!). (6) Woda, woda, woda! Organizm Twojej pociechy musi być odpowiednio nawodniony, a tej funkcji nie spełnią herbata czy dosładzane napoje. 

    • Uważnie obserwuj potrzeby i upodobania dziecka. Oprócz wiedzy o zasadach zdrowego odżywania musisz też mieć świadomość indywidualnych preferencji żywieniowych dziecka. Nielubiane przez nie produkty możesz zastąpić innymi, które mają podobne wartości odżywcze. Niektóre spróbuj „szmuglować” do posiłków, np. parę zblendowanych listków szpinaku do ciasta naleśnikowego doda mu nie tylko wartości odżywczych, ale też i ciekawego koloru.

    • Estetyka ma znaczenie! Prawda to dobrze znana, że dzieciaki jedzą też oczami! Często lubią się bawić jedzeniem, testować jego smaki, faktury, porównywać swoje drugie śniadania z rówieśnikami i ożywczo o tym dyskutować. Dajmy im pożywkę do takich aktywności! Niech śniadania do szkoły będą kolorowe, urozmaicone, pełne dodatków, uroczo wyciętych marchewek czy udekorowanych naleśników. 

    • Zadbaj o dobry pojemnik na śniadanie, czyli taki, który zawiera przegródki (ułatwi to dzielenie jedzenia na mniejsze porcje, co jest kluczowe zwłaszcza w długie dni w szkole), jest lekki i szczelny. Pamiętaj także, aby śniadaniówka zwyczajnie podobała się dziecku – może znajdziecie coś w jego ulubionym kolorze czy z rysunkami ukochanych zwierzątek? Dzieci uwielbiają też fikuśne dekoracje, np. widelczyki z główkami zwierząt, kolorowe foremki czy dodatkowe pudełeczka, np. na orzechy. Nie zapomnij też o wielorazowej butelce na wodę! Polecamy również zaopatrzyć się w rezerwowe pudełko z termosem, do którego zapakujecie ciepłe posiłki. To dobra opcja zwłaszcza na zimowe dni, a do tego – kolejne urozmaicenie dla nieznoszącego nudy dziecka!

Czego lepiej nie pakować dziecku na drugie śniadanie do szkoły? 

Pierwszą podpowiedzią mogą być tutaj obostrzenia dotyczące produktów dopuszczalnych w szkolnych sklepikach. Zgodnie z przepisami na terenie szkoły nie wolno sprzedawać m.in.[1]:

    • słonych i/lub tłustych przekąsek (np. chipsów, paluszków, precelków),

    • słodyczy (batonów, cukierków itp.), 

    • produktów o dużej zawartości soli i tłuszczu (majonez, dosalane kanapki czy sałatki, salami itp.),

    • produktów o dużej zawartości cukru lub substancji słodzących (dosładzane jogurty, soki, słodkie napoje gazowane, mleka smakowe o wysokiej zawartości cukru),

    • pieczywa z ciasta głęboko mrożonego, 

    • dosładzanych suszonych owoców i innych.

Bezpieczniej nie oferować dziecku takich produktów także w ramach przygotowywanego w domu drugiego śniadania do szkoły. Zarówno dom, jak i szkoła powinny być miejscem, w którym dziecko otrzyma wiedzę w zakresie zasad zdrowego jedzenia i będzie mogło się przekonać, jak smaczny i pożywny może być każdy posiłek! 

Kipi kasza! Kasza gryczana + twarożek + ogórek = zdrowe śniadanie do szkoły

Źródło: P. Łukasik, G. Targosz, Kipi kasza, Warszawa 2015, Samo Sedno, s. 70.

To teraz czas na konkretne pomysły na śniadanie do szkoły! Zaczynamy od wspaniałego źródła węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego, aminokwasów czy witamin i minerałów. W roli głównej – kasza gryczana! Da się z niej wyczarować wiele posiłków. Oto pomysł na sałatkę.

Składniki (na 2 dość spore dziecięce porcje):

    • 1 długi ogórek,

    • 1 torebka kaszy gryczanej (ok. 100 g),

    • 75 g twarogu,

    • 1 łyżka jogurtu naturalnego,

    • mały pęczek koperku lub natki pietruszki,

    • sól do smaku.

Opcjonalnie: garść lubianych przez dziecko orzechów lub bakalii. 

Wykonanie: 

    1. Ugotuj kaszę gryczaną zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli obawiasz się, że takie śniadanie do szkoły może okazać się za intensywne w smaku możesz wybrać kaszę gryczaną niepaloną.

    2. Dokładnie umyj, obierz, osusz i pokrój ogórek na średniej wielkości kostkę.

    3. Pokrusz twaróg na niewielkie kawałki i połącz go z ogórkiem.

    4. Zmieszaj ugotowaną i lekko przestudzoną kaszę z twarogiem i ogórkiem. 

    5. Posiekaj koperek lub pietruszkę, dopraw do smaku. Dorzuć garść ulubionych dodatków dziecka: orzechów włoskich, nerkowców czy żurawiny (niesłodzonej!).

I gotowe! Możesz zaproponować dziecku do tej sałatki grzankę lub wafle ryżowe. Jedno śniadanie do szkoły z głowy! 

Przepis na podstawie: P. Łukasik, G. Targosz, Kipi kasza, Warszawa 2015, Samo Sedno, s. 69.

Kipi groch! Sałatka z makaronem z zielonego groszku i gruszką na drugie śniadanie

Była kasza, będzie i groch! Ale w nieco nietypowej postaci! Polecamy makaron z zielonego groszku! To jeden z tak ostatnio popularnych, zdrowych makaronów z roślin strączkowych. To bogate źródło między innymi białka czy błonnika. Charakteryzuje je także krótki czas gotowania oraz… przyjemne pastelowe barwy. To wszystko czyni z nich doskonałych kandydatów na drugie śniadanie do szkoły.

Składniki (na 2 małe porcje):

    • ok. 120 g makaronu z zielonego groszku (można zamiennie stosować makaron z soczewicy lub ciecierzycy),

    • 1 duża gruszka,

    • garść orzech włoskich lub orzechów pekan,

    • niewielka garść suszonej żurawiny.

Wykonanie: 

    1. Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Zostawiamy do ostudzenia.

    2. Gruszkę myjemy, obieramy i kroimy na średniej grubości kostkę.

    3. Orzechy siekamy.

    4. Łączymy makaron, gruszkę, orzechy i żurawinę. Delikatnie mieszamy. Gotowe!

Słodkie (i zdrowe!) śniadanie do szkoły: sycący i smaczny chlebek bananowy

Źródło: Przepis na podstawie: K. Maciejko-Zielińska, Zdrowe słodkości na każdą porę dnia, Warszawa 2016, Samo Sedno, s. 72.

To propozycja dla dzieciaków, które uwielbiają zdrowe słodkości. Uniwersalny chlebek bananowy posłuży nie tylko jako sprytny pomysł na drugie śniadanie do szkoły, lecz także jako deser lub wartościowa przekąska na podróż, piknik czy przyjęcie. Warto taki chlebek upiec wieczorem, dom napełni się miłym zapachem przed snem, a rano będzie mniej zamieszania z przygotowywaniem śniadaniówki! To idealne uzupełnienie szkolnego śniadania, możesz go dorzucić do kanapek, warzyw, owoców czy jogurtu.

Składniki (na 1 małą keksówkę)

    • 230 g mąki orkiszowej jasnej (można ją zastąpić mąką pszenną pełnoziarnistą),

    • 2 łyżki syropy z agawy,

    • 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 

    • ½ łyżeczki cynamonu,

    • 3 duże banany,

    • 60 g roztopionego masła,

    • 1 jajko, 

    • 1 łyżeczka pasty z wanilii.

Opcjonalnie: garść ulubionych orzechów.

Wykonanie 

    1. Mąkę przesiej do miski, wymieszaj z sodą i cynamonem.

    2. Obrane banany rozgnieć widelcem. Dodaj masło, jajko, pastę z wanilii oraz syrop z agawy. Zmiksuj na jednolitą masę.

    3. Połącz składniki suche z mokrymi, mieszając wszystko łyżką. Jeśli dodajesz orzechy, to teraz jest na to moment, na końcu zamieszaj jeszcze raz.

    4. Ciasto przełóż do małej keksówki, wyścielonej uprzednio papierem do pieczenia. 

    5. Piecz w temperaturze 160℃ (termoobieg) lub 175℃ (góra–dół) przez około 50 minut (do suchego patyczka).

    6. Gotowy chlebek wyjąć z piekarnika i ostudzić!

Nasza propozycja: dodaj kleks masła orzechowego lub migdałowego! 

Przepis na podstawie: K. Maciejko-Zielińska, Zdrowe słodkości na każdą porę dnia, Warszawa 2016, Samo Sedno, s. 73.

Szybkie śniadanie na ciepło, czyli pożywna i kolorowa szakszuka

Szakszuka to pyszne, rozgrzewające i pożywne danie wywodzące się z Afryki Północnej. Najprościej mówiąc, to jajka gotowane w sosie z pomidorów! W tradycyjnej wersji jest to z reguły danie dość pikantne, doprawione płatkami czili, cebulą, czosnkiem, kminkiem). Smakuje najlepiej ze świeżym chlebem, który można łamać i maczać w gęstym czerwonym sosie. W wersji dla dzieci szakszuka smakuje raczej słodyczą pomidorów niż ostrością przypraw, ale jest równie pyszna! To pomysł na ciepłe śniadanie do szkoły, więc koniecznie zaopatrzcie się w pojemnik termiczny. Do dzieła!

Składniki (na 1 porcję): 

    • 2 niewielkie jajka,

    • ½ puszki krojonych pomidorów bez skórki (możesz też użyć świeżych pomidorów, wtedy wystarczą dwie niewielkie sztuki), 

    • oliwa do smażenia,

    • przyprawy według smaku: dla dzieci sprawdzą się słodka papryka mielona, cynamon, odrobina soli, świeża natka pietruszki).

Wykonanie:

    1. Rozgrzej oliwę na patelni.

    2. Wrzuć pomidory, chwilę je smażymy, następnie dorzucamy przyprawy (oprócz pietruszki) i mieszamy.

    3. Podgrzej sos do momentu wyparowania nadmiaru wody.

    4. Zrób dwa niewielkie dołeczki łyżeczką i wbijamy w nie jajka. Posól i dorzuć pietruszkę.

    5. Gotuj całość pod przykrywką aż do ścięcia jajek.

    6. Podajemy szakszukę z pysznym pieczywem!

Uniwersalny dodatek do każdego śniadania do szkoły: bananowy koktajl

Źródło: K. Maciejko-Zielińska, Zdrowe słodkości na każdą porę dnia, Warszawa 2016, Samo Sedno, s. 29.

A teraz szybki i prosty koktajl, który możesz dorzucić do właściwie każdego śniadania!

Składniki (na 1 porcję):

    • 1 dość dojrzały banan

    • pół szklanki ulubionego mleka roślinnego (np. owsianego, migdałowego, sojowego), UWAGA: nie wybieraj dosładzanych mlek, np. tych smakowych, jeśli chcesz zrobić czekoladową wersję koktajlu, zwyczajnie dodaj ok. 1/3 łyżeczki dobrej jakości kakao,

    • 1 łyżeczka soku z cytryny 

Wykonanie: 

    1. Obierz banana, połam na kawałki i włóż do naczynia blendera, zalej mlekiem i dodaj sok z cytryny. 

    2. Zmiksuj krótko i na dużych obrotach! 

Nasza rada: jeśli chcesz nadać koktajlowi bardziej jesiennego charakteru, może dosypać szczyptę cynamonu! 

Przepis na podstawie: K. Maciejko-Zielińska, Zdrowe słodkości na każdą porę dnia, Warszawa 2016, Samo Sedno, s. 28.

Gry i zabawy z gotowaniem dla dzieci

A gdyby tak dodać do gotowania jeszcze więcej zabawy? Zaproś dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków i bawcie się przy tym na całego! Dzięki grze Gotowanie, najmłodsi nie tylko zainteresują się kulinariami, ale także odkryją tajniki przygotowywania popularnych dań i nauczą się podstaw zdrowego odżywiania. Kolorowe składniki i potrawy rozwijają wyobraźnię, a liczne elementy gry przykują uwagę dzieci, które z entuzjazmem wezmą udział w rywalizacji o tytuł mistrza gotowania!

Dla maluchów w wieku 2-5 lat idealną propozycją będzie układanka Jedzonko, w której tworzenie dań z kolorowych elementów staje się wesołą przygodą. Wspólne gotowanie może być początkiem wspaniałej pasji i przygodą pełną smaku.

Źródła: 

[1] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, Dz. U. 2016, poz. 1154, dostępny w internecie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001154/O/D20161154.pdf [data dostępu: 26.09.24]. 

Sprawdź wyjątkowe gry i zabawy, dzięki którym Twoje dziecko rozwinie swoje umiejętności kulinarne i pozna zasady zdrowego żywienia! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...