Ćwiczenia do nauki czytania
Nauka czytania to jedno z pierwszych edukacyjnych wyzwań czekających na malucha! Nie sposób przecenić znaczenia tej umiejętności dla dalszej nauki dziecka, a przede wszystkim – dla swobodnego funkcjonowania w świecie cierpiącym właściwie na nadmiar informacji. To niezwykle ważne, aby już od najwcześniejszych lat dziecko kształciło w sobie umiejętność sprawnego czytania oraz rozumienia i krytycznego analizowania tekstów. Zdolność czytania to także bilet do pełnego przygód i wzruszeń świata literatury!
Warto mądrze wspierać dziecko w długim i wymagającym przecież procesie nauki czytania. Także w domu nasz przedszkolak czy uczeń wczesnych klas szkoły podstawowej może rozwijać swoje umiejętności. Zwłaszcza na początkowych etapach nauki czytania metodą sylabową (a ta uchodzi za najbardziej naturalny z punktu rozwoju poznawczego dziecka sposób nauki czytania) musimy zapewnić dziecku odpowiednie materiały do trenowania, dopasowane do aktualnego poziomu zaawansowania naszej pociechy. Nie możemy przecież wręczyć maluchowi pierwszej z brzegu książeczki, której treść nie odpowiada jego umiejętnościom. Warto zatem sięgać np. po gotowe karty pracy z literkami (przydadzą się zwłaszcza do przyswajania alfabetu) czy karty pracy przeznaczone do nauki czytania metodą sylabową. Maluchom i młodszym dzieciom polecamy zwłaszcza ćwiczenia do nauki czytania polegające na zliczaniu sylab w danym wyrazie, odnajdywaniu wyrazów o określonej liczbie sylab czy na głośnym odczytywaniu różnych słów. Karty pracy z literkami czy sylabami zostały uzupełnione o obrazki, które maluch może pokolorować, co rozwija motorykę małą i stymuluje procesy uczenia się.
Ćwiczenia w pisaniu dla dzieci
Umiejętność idąca w parze z czytaniem. Pisanie to wbrew pozorom skomplikowana i trudna do nauczenia się umiejętność. Wymaga precyzyjnego posługiwania się drobnym narzędziem pisarskim, odpowiedniego przygotowania mięśni dłoni i palców, czyli wykształcenia tzw. motoryki małej. Wcale nie jest oczywiste, w jakim kierunku należy kreślić poszczególne literki i jak je ze sobą łączyć. Tego wszystkiego nasz maluch musi się dopiero nauczyć! Mądrze wspierajmy go w tym wymagającym zadaniu. Podstawą opanowaniu nauki pisania jest regularny i staranny trening. Dobrze zapewnić dziecku dużą ilość materiałów do ćwiczenia w pisaniu: kart pracy z literami i cyframi, wykreślanek, rysowanek, plątaninek, ćwiczeń polegających na pisaniu po śladzie czy rysowaniu szlaczków o różnym stopniu trudności. Dzięki nim dziecko szybko rozwinie sprawność małych mięśni, wzmocni swoją koordynację oko-ręka oraz nabierze dobrych nawyków ułatwiających późniejsze pisanie w szkole (poprawna postawa ciała przy biurku, odpowiedni sposób trzymania narzędzia pisarskiego w dłoni i in.).