test

O co warto zadbać przed rozpoczęciem nauki? Wesoły powrót do szkoły

Nadchodzący rok szkolny to dla wszystkich dzieci wielkie wydarzenie! Niezależnie od tego, czy tegoroczny wrzesień oznacza dla nich kolejny już powrót do szkoły po wakacjach, czy jest pierwszym zetknięciem się malucha z przedszkolem lub pierwszą wyprawą ucznia po wiedzę w najmłodszej klasie. Jak wesprzeć młodego człowieka stojącego u progu takiego wyzwania? A przede wszystkim – jak zyskać pewność, że nasze dziecko ma wszystkie potrzebne zasoby, które pozwolą mu wejść w szkolną rutynę i w możliwie najpełniejszy sposób rozwijać swoje zdolności? W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, by dziecko miało odpowiednie przygotowanie do opanowania najważniejszych umiejętności szkolnych: nauki pisania, czytania, liczenia, tabliczki mnożenia oraz zdolności logopedycznych. I co najważniejsze – jak to zrobić na wesoło i w formie atrakcyjnej dla dziecka?

Spis treści

1. Moje dziecko zaczyna naukę – jakie umiejętności powinno rozwijać i jak mogę mu w tym pomóc?
2. Nauka pisania
3. Nauka czytania
4. Nauka liczenia
5. Nauka tabliczki mnożenia
6. Zabawy logopedyczne
7. Pierwszy dzień szkoły – podsumowanie

Moje dziecko zaczyna naukę – jakie umiejętności powinno rozwijać i jak mogę mu w tym pomóc?

Czas edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej przypada na okres intensywnego rozwoju poznawczego dziecka. To właśnie wtedy w niezwykle wzmożony sposób kształci ono swoją umiejętność mówienia, nie tylko w zakresie poprawnej i zrozumiałej artykulacji, lecz także w obszarze zdolności narracyjnych i komunikacyjnych, uczy się pierwszych literek i bardziej złożonych czynności czytania i pisania, rozwija swoją grafomotorykę, poznaje cyferki i nabywa podstawowej wiedzy matematycznej, choćby w zakresie liczenia czy mnożenia. A to wszystko odbywa się w nowym przecież dla dziecka środowisku – przebieg procesu nauki w dużej mierze jest zależny od tego, w jaki sposób wygląda adaptacja przedszkolna czy szkolna naszej pociechy. Wagi tych procesów nie sposób przecenić – stanowią one podstawę późniejszego rozwoju poznawczego człowieka, a stworzone na tej kanwie doświadczenia związane z nauką – wpływają na późniejsze sposoby radzenia sobie w obliczu wyzwań, nie tylko tych natury intelektualnej.

Tuż przed nadchodzącym rokiem szkolnym warto przypomnieć sobie, jakie obszary rozwoju naukowego naszego dziecka wymagają szczególnej troski ze strony rodziców. Należą do nich głównie:

  •     nauka pisania,
  •     nauka czytania,
  •     nauka liczenia,
  •     nauka tabliczki mnożenia,
  •     zabawy logopedyczne.

Jak tylko nastąpi pierwszy dzień szkoły, warto mieć na uwadze powyżej wymienione kategorii umiejętności szkolnych. Rzecz jasna nie chodzi o straszenie dziecka, nadmierne zarzucanie go tematem szkoły czy dublowanie mu obowiązków! Warto jedynie zachęcić dzieci do nauki poprzez pokazanie im, że kluczowe zagadnienia i wymagania czekające na nich po powrocie do szkoły żywo nas obchodzą i jesteśmy gotowi w każdej chwili dać dziecku wsparcie! Dodatkowe ćwiczenie i rozwijanie czytania, pisania, liczenia czy zasad wymowy w domu pozwala przedszkolakowi i uczniowi rozwinąć pozytywne skojarzenia z nauką i przekonać się, że wskazane umiejętności nie są wyłącznie domeną nauki w roku szkolnym, lecz stanowią ważną i ciekawą część jego codzienności. 

Nauka pisania

Idzie, rzecz jasna, w parze z nauką czytania. Do rozwoju umiejętności pisania nasza pociecha potrzebuje regularnego treningu tzw. motoryki małej, czyli zdolności do wykonywania precyzyjnych, niewielkich ruchów dłoni i palców. Wymaga to systematycznych ćwiczeń, podczas których nasze dziecko przyzwyczai się do prawidłowego siedzenia przy biurku (tj. z wyprostowanymi plecami i nogami opartymi o podłoże) oraz odpowiedniego trzymania narzędzia do pisania (czyli trzema palcami), co pomoże dziecku wejść w szkolną rutynę. Maluch stopniowo będzie mógł kreślić coraz bardziej regularne literki, łączyć je z innymi oraz tworzyć staranne, czytelne zapisy w liniaturze.

Jeśli Twoje dziecko zaczyna naukę pisania, polecamy zwłaszcza książeczki z ćwiczeniami z serii Bazgraki. To zestawy ćwiczeń na zmywalnych stronach, przeznaczone do wielokrotnego użytku (do każdej książeczki dołączony jest ścieralny flamaster). Przygodę z kreśleniem literek można zacząć na przykład od książeczki Bazgraki. Nauka pisania. Szlaczki i litery. Ćwiczenia, która pomoże maluchowi wprawić się w prowadzeniu mazaka w określonym kierunku (za pomocą wesołych szlaczków), co wspiera późniejsze poprawne stawianie literek. Kolejną przygodę małego skryby może stanowić elementarz Bazgraki. Nauka pisania. Elementarz, w którym dziecko znajdzie nową dawkę ekscytujących i wesołych zabaw grafomotorycznych. Następnym etapem w nauce pisania może być próba wypełnienia zadań z książeczki Bazgraki. Nauka pisania. Wyrazy i zdania. Ćwiczenia – tym razem Wasz uczeń zmierzy się z zawiłymi połączeniami literek i zapisze całe wyrazy i zdania!

Prawdziwe zatrzęsienie łamigłówek, szlaczków, wzorów i literek znajdziecie także w pakietach Litery. Piszę i zmazuję oraz Literki. Gryzmołki. Dziecko będzie dzięki nim mogło pisać i rysować po śladzie, kreślić szlaczki we wskazanych kierunkach, łączyć takie same literki czy znajdywać literki w wykreślance. W obu przypadkach materiały nadają się do wielokrotnego zapisywania i wymazywania. Zabawie w pisanie na przestrzeni nauki w roku szkolnym nie będzie więc końca!

Nauka czytania

Siostrzana do pisania umiejętność. Otwiera przed dzieckiem niekończące się światy wyobraźni i przygód. Najbardziej naturalną metodą nauki czytania dla dzieci jest tzw. metoda sylabowa, której podstawą jest założenie, że nigdy nie słyszymy głosek samodzielnie, lecz zawsze w otoczeniu innych, „d” to zatem „de” lub „dy”, „m” odczytamy albo ja „em” lub „my” itd. Zaaplikowanie tej wiedzy do nauki czytania pozwala na szybsze rozumienie wyrazów, które od razu zyskują czytelną dla dziecka postać brzmieniową („ma – ma”, „ko–ty” itd.)

Na pomoc adeptom literatury znów wyruszają dzielne Bazgraki. Polecamy serię aż 4 różnych ćwiczeń lub elementarzy do nauki czytania. Dla młodszych dzieci (w wieku od 4 do 6 lat) polecamy Bazgraki czytają sylabami. Czytanie sylabowe. Elementarz oraz Bazgraki czytają sylabami. Czytanie sylabowe. Ćwiczenia. Zapewniają one dziecku stopniowe opanowywanie nauki czytania: od rozpoznawania literek i sylab otwartych, odczytywanie opartych na nich wyrazów, aż po sylaby zamknięte i bardziej skomplikowane słowa. Krok po kroku wprowadzą malucha w świat tekstu. Rozwój poznawczy dziecka będą dodatkowo stymulować liczne łamigłówki, obrazki czy – ważna część zabawy sensorycznej – kolorowe naklejki!

Dzieci w wieku od 5 do 7 lat mogą w nadchodzącym roku szkolnym sięgnąć po elementarz Bazgraki czytają wyrazy i zdania. Czytanie sylabowe. Elementarz lub po zeszyt z ćwiczeniami Bazgraki czytają wyrazy i zdania. Czytanie sylabowe. Ćwiczenia. Dają dziecku wsparcie w procesie nauki samodzielnego czytania i rozumienia tekstów. Dzięki krótkim treściom, podanym w urozmaicony sposób przynoszą uczniowi poczucie sukcesu i radości z pokonania małego kroku, a w efekcie – motywują go do dalszych lekturowych wypraw w nieznane!

Wasz sylabujący przedszkolak natomiast z pewnością ucieszy się z którejś z walizeczek z materiałami edukacyjnymi. Do wyboru macie dwie pozycje: Puzzle edukacyjne. Poznaję alfabet albo Czytam sylabami. Książka + puzzle edukacyjne. Pierwszy kuferek mieści aż 24 trójelementowe puzzle, na których maluch znajdzie duże i małe litery oraz rysunek prezentujący obiekt, którego nazwa zaczyna się na daną literkę. W drugim kuferku znajdziecie natomiast książeczkę z łamigłówkami i rebusami oraz dwustronne puzzle mieszczące kolorowe obrazki oraz sylaby do samodzielnego układania!

Nauka liczenia

Wchodzące w świat nauki w roku szkolnym dziecko staje również przed koniecznością opanowania liczenia. Już od etapu przedszkolnego warto dać dziecku wsparcie w tym procesie, w wesoły i niestresujący sposób zaznajomić je z samym pojęciem cyfry, wyjaśnić – najlepiej odwołując się do konkretnych i bliskich dziecku przykładów – do czego na co dzień służą nam cyfry. Należy też od razu wskazać malcowi korzyści płynące ze sprawnego liczenia i szeregowania różnych obiektów w grupy według ich liczebności – policzcie na przykład, ile zostało Wam ciastek, ile kasztanów znaleźliście w parku po dniu w przedszkolu czy oceńcie, który biegacz dotarł pierwszy na metę.

Jako pierwsze pomoce matematyczne na nowy rok szkolny mogą służyć na przykład gry edukacyjne. Polecamy m.in. dwie z nich: Potwory Głodomory. Gra na liczenie – czyli grupa przyjaznych potworków gotowa pomóc dziecku radzić sobie z liczeniem! Ciągle głodne, proszą o karmienie i liczenie! Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, dzięki wesołej i żywej szacie graficzne ułatwia naukę liczenia, dodawania i odejmowania w zakresie od 1 do 20 oraz wspiera rozwój spostrzegawczości i koncentracji. Licz dobrze, bobrze. Gra matematyczna – tym razem towarzyszami przedszkolaka po meandrach matematycznych zawiłości są pracowite bobry! Maluch pomaga zwierzakom zbudować tamę i ściga się z innymi graczami na czas. Gra uczy liczenia w zakresie od 1 do 20, daje możliwość wyboru dwóch wariantów rozgrywki: do 10 albo do 20. Gra w przyjazny sposób uczy kompetencji matematycznych oraz – w szerszym planie – oswaja z tematem szkoły: potrzebą współpracy z innymi dziećmi czy zdobywania cierpliwości do szukania rozwiązań.

Dziecko zaczynające naukę liczenia do 10 na pewno skorzysta też z walizeczki z materiałami edukacyjnymi Poznaję liczby. Książka + puzzle edukacyjne. To zamknięty w wygodnym kuferku pakiet składający się z barwnie ilustrowanej książeczki z prostymi zadaniami na liczenie oraz puzzelków z liczbami, kropeczkami i zwierzątkami. Wielość wariantów układania puzzli stwarza maluchowi duże pole swobody i kształci w nim nawyk samodzielności ­– jakże ważny w perspektywie dalszej nauki w roku szkolnym!

Innym pakietem do samodzielnej pracy malucha może być zestaw do nauki liczenia Liczby. Piszę i zmazuję. Na adepta matematyki czekają tutaj książeczka z łamigłówkami oraz pula kolorowych kart z zadaniami do wykonania. Przedszkolak będzie mógł poćwiczyć zapis cyfr (a tym samym rozwinąć swoją grafomotorykę) oraz wprawić się w podstawowych działaniach. Zestaw przeznaczony jest do wielokrotnego wypełniania dzięki zmazywalnym kartkom i suchościeralnemu flamastrowi. A zatem będzie to doskonała zabawa na cały rok szkolny!

Nauka tabliczki mnożenia

Od liczenia i sprawnego dodawania czy odejmowania Waszą pociechę już tylko krok dzieli od nauki tabliczki mnożenia! To kolejna ważna umiejętność szkolna i… życiowa. Zapewni uczniowi możliwość dalszego rozwoju w zakresie matematyki, czy – szerzej – nauk ścisłych, a także – znacznie ułatwi mu codzienne funkcjonowanie. Istotą procesu nauki mnożenia u dzieci powinno być zwrócenie uwagi na rozumienie mechanizmu działań, nie zaś pamięciowe opanowanie wyników, które potrafią szybko ulecieć z głowy.

Aby ułatwić dziecku start w nowy rok szkolny, najeżony matematycznymi wyzwaniami, możecie sięgnąć po grę Bójka na mnożenie. Gra do nauki mnożenia. To doskonała propozycja zwłaszcza dla dzieci od 6. roku życia, które dopiero zaczynają naukę mnożenia. Dzięki aż trzem wariantom trudności gry nie tylko z łatwością dostosujecie ją do umiejętności pociechy, lecz także – będziecie mogli się nią cieszyć jeszcze długo po rozpoczęciu roku szkolnego.

W arkana mnożenia w nadchodzącym roku szkolnym w przyjemny i skuteczny sposób wprowadzi także książeczka z łamigłówkami Tabliczka mnożenia. Jej zawartość aż roi się od przykuwających uwagę ilustracji, wciągających zadań i zabaw do nauki mnożenia do 100. Dodatkową zaletą książeczki są dołączone do niej kolorowe naklejki.

A jeśli przy okazji rychłego powrotu do szkoły chcecie pomóc dziecku opanować także dzielenie, to pozycja Mnożenie i dzielenie jest właśnie dla Was! Wprowadza ucznia w świat działań dzięki połączeniu nauki i zabawy, angażuje za sprawą przystępnej i zróżnicowanej oferty ćwiczeń.

A na koniec propozycja dla dzieci w wieku od 6 do… 99 lat! Daj dziecku wsparcie w nauce mnożenia i zagraj z nim w Żaby czy kraby? Gra matematyczna na mnożenie! Wszyscy chyba pamiętamy, jak nużąca może być nauka tabliczki mnożenia do 100. Zmęczone szkolną rutyną dziecko doceni grę, która pozwala na zrozumienie mechanizmu działań i pozwoli mu uniknąć żmudnego (i – powiedzmy otwarcie – nieskutecznego!) uczenia się wyników na pamięć.

Zabawy logopedyczne

Już od wczesnego wieku człowiek rozwija mięśnie odpowiedzialne za artykulację słów oraz intensywnie kształtuje swoje zdolności mówienia. Przedszkole czy szkoła niewątpliwie wspierają dzieci w tych procesach, chociaż tak naprawdę to rodzice i opiekunowie mają kluczowe znaczenie dla rozwoju mowy u maluchów. Dzięki zaangażowaniu rodziców ćwiczenie poprawnej wymowy możliwe jest także w domu, daje dziecku wsparcie przed zajęciami w szkole i komunikacją z rówieśnikami, może stanowić uzupełnienie terapii logopedycznej lub element profilaktyki wad wymowy.

Tym razem Bagraki wyruszają, by pomóc dziecku radzić sobie z wyzwaniami poprawnej artykulacji. Polecamy dwie książeczki z ćwiczeniami i zabawami logopedycznymi: Bazgraki i gimnastyka języka. Ćwiczenia logopedyczne oraz Bazgraki mówią trudne słowa. Ćwiczenia logopedyczne. Zawartość obu zeszytów zachwyci dziecko kolorową szatą graficzną i angażującymi ćwiczeniami, a rodzicowi zapewni wsparcie w postaci wskazówek do poprawnego wykonywania zadań.

Na nowy rok szkolny polecają się również dwie gry logopedyczne: Leśny bal. Gra logopedyczna oraz Leśne harce. Zabawy logopedyczne. Ta druga gra może stanowić uzupełnienie pierwszej, ale też bez przeszkód możecie używać każdej z nich oddzielnie. To propozycje kierowane do dzieci w wieku od 3 do 7 lat, przeznaczone do wspierania rozwoju poprawnej wymowy. Oferują one maluchom radosne i nieskrępowane mlaskanie, klaskanie, tańczenie czy strojenie min. Dzięki obu grom można zachęcić dziecko do aktywności (także na świeżym powietrzu) i jednocześnie wesprzeć je w rozwoju dobrych nawyków artykulacyjnych!

Pierwszy dzień szkoły – podsumowanie

Zanim nastąpi pierwszy dzień szkoły, warto zadbać o dziecko zestresowane nowym wyzwaniem. Unikaj straszenia lekcjami i nauczycielami, postaraj się zbudować wokół tematu szkoły całą siatkę pozytywnych skojarzeń i opowieści. Pamiętaj, że jednym z filarów, na których należy oprzeć proces przedszkolnych przygotowań jest zwrócenie uwagi na formę i zakres tematyczny zagadnień czekających na dziecko podczas lekcji. Chodzi tutaj o 5 kluczowych umiejętności dziecka: naukę czytania, pisania, liczenia, tabliczki mnożenia oraz zabawy logopedyczne. Daj dziecku wsparcie w jego szkolnych wyzwaniach poznawczych, lecz zadbaj, by zrobić to przez gry, zabawy, w sposób wolny od presji i stresu. Wtedy będzie to na pewno wesoły powrót do szkoły!

Jeszcze więcej kluczowych inspiracji znajdziesz na naszej stronie!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...