- today
- label Nauka przez zabawę
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 8262 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Jak nauczyć dziecko dodawania i odejmowania? Jak zachęcić je do nauki tabliczki mnożenia? Zobacz, jak poprzez gry i zabawy wprowadzić dziecko w świat matematyki!
Matematyka dla dzieci – jak wprowadzić przedszkolaka w świat liczb?
Pierwsze doświadczenia matematyczne mają wpływ nie tylko na nastawienie dziecka do nauki matematyki w szkole, lecz także na sukces edukacyjny w ogóle. Jeśli ten początkowy kontakt z matematyką będzie pozytywny i rozbudzi motywację wewnętrzną do rozwiązywania problemów i traktowania ich jako ciekawych wyzwań, mały człowiek będzie gotowy do sprostania szkolnym wymaganiom.
Zdaniem Natalii i Krzysztofa Minge, psychologów specjalizujących się we wspomaganiu rozwoju intelektualnego najmłodszych dzieci, matematyka nie będzie trudna dopóty, dopóki dziecko nie usłyszy od nas, że jest trudna, lub dopóki ktoś nie spróbuje wprowadzić go w świat niewiele znaczących symboli. Można nauczyć dziecko matematyki w formie przeróżnych zabaw, dzięki którym opanuje ono jej podstawy intuicyjnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zamiast więc stawiać pytanie, czy nasze dziecko dojrzało do uczenia się matematyki, zadajmy pytanie sobie, czy to my jesteśmy gotowi do atrakcyjnego i umiejętnego wprowadzenia przedszkolaka w świat liczb.
Matematyka to… codzienne sytuacje
Monika Sobkowiak, nauczycielka edukacji przedszkolnej, przekonuje, że „w życiu małych uczestników edukacji jest więcej poważnych matematycznych problemów, niż mogłoby się wydawać. Proste sytuacje życia codziennego – tęsknota za mamą, dezorientacja w przebiegu dnia, nieumiejętność odzwierciedlenia prostych szlaczków – to zaledwie wierzchołek góry lodowej problemów matematycznych, jakie stoją przed dzieckiem. Matematyka porządkuje życie przedszkolaka – pozwala mu orientować się w czasie, przestrzeni i schemacie własnego ciała: jego częściach i stronach. Pomaga analizować i wyciągać wnioski dotyczące prawdopodobieństwa niektórych zdarzeń. Ułatwia również dążenie do sprawiedliwego rozwiązywania konfliktów”. Warto zwracać maluchowi uwagę na przejawy reguł matematycznych w codziennych sytuacjach, a przede wszystkim pozwalać mu je samodzielnie odkrywać. Jeśli dziecko sprawiedliwie podzieliło w grupie zabawki, to wykazało się umiejętnością dzielenia; jeśli odłożyło przedmioty na odpowiednie miejsca, to dokonało poprawnej klasyfikacji, a jeśli cierpliwie czeka na swoją kolej, to dostrzega rytm czasowy.
Laboratorium królowej nauk – odkrywanie świata z matematyką
Nie trzeba skomplikowanych materiałów, by wytłumaczyć dzieciom cel zabaw matematycznych w praktyce. Jest cała masa przedmiotów, które można ze sobą porównywać – na przykład podczas wspólnego spaceru. Wielkości szyszek i kasztanów (duże – małe), wiek dorosłych i dzieci (starszy tata – młodszy synek), odcienie kolorów samochodów (jasno- i ciemnozielone). Taka zabawa rozwija również spostrzegawczość i słownictwo. Można zainspirować dziecko do poszukiwania figur geometrycznych w najbliższym otoczeniu, sprawdzając, czy lustro ma kształt koła, a obraz kwadratu. Dobrze też udać się do kuchni, by przedszkolak zbadał, ile wody mieści się w szklankach, oszacował, w której miseczce znajduje się więcej borówek, oraz odkrył, jak podzielić pomarańczę, by wszyscy mieli tyle samo cząstek.
Gry i zabawy z liczbami
Ważne, aby naukę matematyki rozpocząć od działań na konkretach, a dopiero potem przejść do zabaw łączących obiekty z symbolami. Na tym kolejnym etapie świetnie sprawdzą się gry edukacyjne, np. domina utrwalające cyfry i umiejętność liczenia lub gry z bohaterami, którym można liczyć ręce, nogi lub głowy, a przy okazji je karmić, np. szpinakowymi ciasteczkami, określając przy tym, który potwór jest większym głodomorem. Dzięki takim zabawom, jak gra matematyczna Potwory Głodomory, dzieci uczą się, że liczbom odpowiadają rzeczywiste obiekty, oraz odkrywają tajniki równań matematycznych, by zrozumieć, że w działaniach dodawania i odejmowania raz czegoś przybywa, a innym razem ubywa.
Potwory Głodomory. Gra na liczenie
Zabawa w dodawanie i odejmowanie
Starszym dzieciom, które opanują proste działania, można zaproponować gry z elementem rywalizacji, zachęcając przedszkolaków do odkrycia strategii dodawania i odejmowania pamięciowego. Świetnie sprawdzą się w tym celu gry matematyczne typu memory lub bingo. Kto szybciej połączy wyniki z działaniami dodawania i odejmowania, ten zgromadzi więcej skarbów, jak w grze grze matematycznej Piraci, i zyska biegłość w rachowaniu pirackich trofeów. Dzięki możliwości samodzielnego sprawdzenia poprawności wyniku działania dodatkowo rozwijamy w dziecku przekonanie o własnej skuteczności i wiarę w swoje możliwości, pozwalając na kontrolę i poprawienie błędu.
Zobacz, jak grać w grę "Piraci"
Piraci. Gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?
Natomiast w nauce mnożenia i dzielenia warto pozwolić dziecku odkryć znaczenie tych działań, konfrontując je z ich potocznym rozumieniem. Przedszkolak będzie z pewnością świetnie się bawił, dzieląc na części ulubioną czekoladę lub ustawiając w trzech rzędach na półkach trzy figurki zwierzątek. Starszym dzieciom naukę mnożenia do 100 ułatwi gra matematyczna Żaby czy kraby.
Zobacz, jak grać w grę "Żaby czy kraby"
Żaby czy kraby? Gra matematyczna na mnożenie
Warto pamiętać o tym, by pierwsze przedszkolne zabawy matematyczne były inspirujące i atrakcyjne, tak aby dziecko, zanim przejdzie do matematyki realizowanej w trybie szkolnych książek, mogło wykonywać jak najwięcej działań na rzeczywistych przedmiotach, manipulując nimi, porównując je i sprawdzając wynik swoich operacji. Dzieci, które samodzielnie odkryją, jak bardzo matematyka jest przydatna w życiu codziennym, nie będą miały wyobrażenia, że jest ona trudna.
Bibliografia:
Minge N., Minge K., Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?, Samo Sedno, Warszawa 2011.
Sobkowiak M., Jak wspierać rozwój przedszkolaka?, Samo Sedno, Warszawa 2019.
Monika Biaduń – pedagog, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię.
Komentarze (0)