Zabawy Montessori w domu
Nie ma chyba lepszej scenerii do zabaw w duchu Montessori niż najbliższe otoczenie dziecka – a więc dom i jego okolice. Zgodnie z zasadami omawianej metody przestrzeń malucha powinna być możliwie jak najbardziej funkcjonalna i zachęcająca go do samodzielności. Przedmioty codziennego użytku najlepiej zatem umieścić w zasięgu malucha i dopasować rozmiarem do jego małych rączek. Nie należy przy tym nadmiernie ingerować w sposób, w jaki dziecko korzysta ze swoich rzeczy.
Montessori to także ćwiczenia angażujące wiele zmysłów dziecka jednocześnie, bogato czerpiące z różnorodnych technik plastycznych. Montessoriańskie zabawy łatwo przygotować w domu z wykorzystaniem codziennych przedmiotów: misek, sznurków, kasz, makaronów, rolek po papierze toaletowym, spinaczy do prania, koszyków, plastikowych butelek… czy czegokolwiek, co macie pod ręką. Jak to mądrze i dobrze zrobić? Wskazówki znajdziecie w naszych darmowych kartach Montessori do pobrania!
Aktywności Montessori do pobrania
Co ciekawego można robić na dworze latem? Co się dzieje z przyrodą na wiosnę? Jak smakuje banan? Jak pokroić jabłko? Jakie rośliny rosną w ogródku? Skąd się bierze miód? Ile deszczu spadło podczas wczorajszej ulewy? To tylko niektóre z pytań, które możecie sobie zadawać w trakcie Montessoriańskich zabaw i spacerów po najbliższej okolicy. Darmowe karty Montessori do pobrania stanowią bogatą pulę inspiracji dla rodziców, którzy pragną stawiać na rozwój dziecka przez doświadczanie i działanie. Rodzice znajdą tam nie tylko pomysły na konkretne aktywności, lecz także wskazówki dotyczące kolejnych etapów zabawy, listę potrzebnych materiałów, różne warianty rozwoju zabawy czy porady ekspertów. Dzięki temu kolejne ćwiczenia będą nie tylko atrakcyjne dla dziecka, lecz także – zagwarantują wielostronny rozwój naszej pociechy! A o jakich aktywnościach mowa? Dzięki naszym darmowym materiałom Montessori dowiecie się między innymi: jak zrobić deszczomierz i dokonywać pomiarów ilości wody; dlaczego warto z dzieckiem obserwować wzrost roślin; czy da się w domu zrobić chmurę i co można wyczytać na zachmurzonym niebie; co to za ptak siada na Waszym parapecie, czym się żywi i jakie imię do niego pasuje; czego można się nauczyć przy krojeniu sałatki owocowej; dlaczego warto malować wodą na chodniku i wiele, wiele innych. Zaglądajcie regularnie do zakładki Montessori dla dzieci, niebawem kolejne materiały.