- today
- label Inspiracje
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 1264 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Spis treści:
1. Parę słów o metodzie i specyfice materiałów Montessori
2. Dlaczego warto wybrać Teczki Montessori od Kapitana Nauki?
3. Montessori dla 2-latka
4. Montessori dla 3-latka
5. Montessori dla 4-latka
Metoda Montessori cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem wychowawców, nauczycieli, pedagogów i rodziców. Nauka przez zabawę, doświadczenie i bliski kontakt z otoczeniem – to nie żadne modne frazesy, lecz coraz chętniej wybierane i niezwykle skuteczne strategie wspierania rozwoju najmłodszych. W trosce o zapewnienie rodzicom najwyższej jakości materiałów edukacyjnych spod znaku metody Montessori opracowaliśmy trzy teczki adresowane kolejno do dwu-, trzy- i czterolatków! Czas się poznać!
Parę słów o metodzie i specyfice materiałów Montessori
Do podstawowych założeń pedagogiki Montessori należy m.in. przeświadczenie o właściwej dzieciom ciekawości i otwartości na świat, które – jeśli je umiejętnie pielęgnować i podsycać – można przekuć w siłę napędową do nauki i dalszego rozwoju dziecka. Stworzona przez włoską lekarkę myśl pedagogiczna propaguje także postawę szacunku dla indywidualnych potrzeb i podmiotowości dziecka, które ma prawo rozwijać się i poznawać świat we własnym tempie i na swój sposób. Metoda Montessori stawia wreszcie na naukę przez zabawę, doświadczenie i bliski kontakt z otoczeniem.
Jak wobec tego wyglądają dobrze przygotowane materiały Montessori dla dzieci? Muszą być przede wszystkim atrakcyjne dla samych zainteresowanych – kolorowe, multisensoryczne i podejmujące tematy bliskie dzieciom. Wszystko po to, by najmłodsi poczuli się zachęceni i zaproszeni do zabawy, poznawania i eksplorowania. Wszelkie pomoce edukacyjne opracowane w montessoriańskim duchu powinna także cechować prostota i umiar estetyczny, zakorzenienie w rzeczywistości i codziennym doświadczeniu (a więc np. wszelkie ilustracje powinny być możliwie najbardziej realistyczne), dopasowanie do potrzeb rozwojowych i wieku dziecka. Należy również kierować się zasadą małych kroczków oraz stopniowego zwiększania trudności.
Do powszechnie znanych materiałów Montessori należą m.in.: karty sensoryczne i obrazkowe, wycinanki, wyklejanki, wypychanki, przyklejanki, zadania na wodzenie paluszkiem po określonym kształcie, malowanie palcami, zabawy na klasyfikowanie i układanie przedmiotów, tacki sensoryczne (np. z kaszy manny). Karierę wśród dzieci i rodziców robią także montessoriańskie zabawki, w tym m.in. przedmioty i sprzęty codziennego użytku przygotowane w wersji dla dzieci, np. małe kuchenki czy szafki z ubraniami.
Dlaczego warto wybrać Teczki Montessori od Kapitana Nauki?
Wszystkimi trzema Teczkami Montessori od Kapitana Nauki rządzi podobna zasada kompozycyjna: w praktycznej teczce zamknęliśmy 24-stronnicowy zeszyt ćwiczeń oraz pokaźny pakiet luźnych arkuszy z materiałami uzupełniającymi, które tworzą spójny i obszerny zestaw do zabawy.
To liczne karty i arkusze zawierające obrazki do wycięcia po przerywanej linii, elementy rozmaitej wielkości do wypchnięcia, ilustracje obiektów w różnych rozmiarach, kolorach i z odmiennym układem detali do nauki klasyfikowania oraz układania sekwencji, kartki z tacami lub skrzynkami do porządkowania przedmiotów, plakat-wyszukiwanka do nauki spostrzegawczości i inne. Te wszystkie cenne drobiazgi, łatwe do pogubienia w dziecięcym pokoju, możecie teraz przechowywać bezpiecznie i wygodnie w teczce.
Dzięki naszym trzem Teczkom Montessori rodzice mogą wspierać rozwój dziecka w warunkach domowych za sprawą nieskomplikowanych, prostych, ale skutecznych materiałów. Zaletą naszych Teczek Montessori jest jednak nie tylko ich prostota, lecz także – uniwersalność. Z każdym elementem zestawu można bawić się na wiele sposobów. Przykładowo: dzieci mogą odnaleźć na plakacie-wyszukiwance wskazane przez autorkę Teczek Montessori (i zobrazowane na kartonikach) obiekty, a następnie wykonywać dodatkowe polecenia wymyślane przez rodziców: wyszukiwać figury, kolory, to, co jest twarde lub miękkie, zwierzątka, które latają, przedmioty małe, duże, okrągłe, drewniane itp.
Do zawartych w teczkach i książeczce materiałów można też dodawać jako urozmaicenie przedmioty i produkty łatwe do znalezienia w każdym niemal domu: kaszę mannę, koraliki, sznureczki, klamerki do bielizny, foliowe koszulki, słomki czy patyki. W dołączonej do teczek instrukcji znajdują się ciekawe pomysły na rozszerzanie zabaw zawartych w zestawie. Zeszyt ćwiczeń wraz z kartami stanowią kompletną, spójną całość, a intuicyjny dla odbiorcy układ oraz przejrzysty system oznaczeń sprawia, że dziecko – po uprzednim, krótkim wyjaśnieniu przez rodzica – może z niego korzystać samodzielnie.
Montessori dla 2-latka
Zaczynamy od pierwszej Teczki Montessori otwierającej naszą Kapitanową kolekcję. To pozycja stworzona z myślą o dwulatkach. Wypełniają ją zatem przede wszystkim treści dotyczące codziennego konkretu, bliskie doświadczeniu małego dziecka tematy, które pomagają mu lepiej odnaleźć się w otaczającym go świecie.
Dzieciom towarzyszą tutaj ich rówieśnicy, 2-latkowie Maja, amatorka truskawek i zapalona zbieraczka kwiatów, i Alek, miłośnik podwórkowych zabaw i troskliwy ogrodnik, którzy zamieszkują sąsiadujące ze sobą domy. Spędzamy z nimi dzień, przeżywając wszystkie jego kluczowe momenty: wstawanie i udawanie się na spoczynek, poranną i wieczorną toaletę, przygotowywanie posiłków, przedsenną rutynę czy popołudniową zabawę. Wraz z Mają i Alkiem dzieci mogą:
• pokroić banany,
• posegregować owoce i warzywa,
• wyjść w kaloszach na spacer w deszczu,
• namalować tęczę paluszkami,
• układać wzory z kolorowych figur,
• nawlekać koraliki na nitkę czy dobierać skarpetki w pary.
A przy okazji najmłodsi ćwiczą cały szereg przydatnych umiejętności: klasyfikowania i segregowania przedmiotów, rozpoznawania kolorów i kształtów, spostrzegawczości oraz wrażliwości na detale, odwzorowywania sekwencji, sprawności grafomotorycznej i wiele innych.
Montessori dla 3-latka
Tym razem dzieciom towarzyszą 3-letni Staś i jego najbliższa rodzina. Wraz z chłopcem obchodzimy jego urodziny, oglądamy z nim prezenty i zdmuchujemy świeczki na torcie, wspólnie wybieramy się na targ po świeże owoce i warzywa, udajemy się na spacer nad rzekę czy obserwujemy życie małych zwierzątek: żabek, biedronek oraz ślimaków.
Dzieci mają okazję nie tylko poćwiczyć grafomotorykę, spostrzegawczość, koncentrację, koordynację oko-ręka, lecz także mogą zdobyć podstawy wiedzy o otaczającym je świecie:
• poznać nazwy łąkowych kwiatów (np. rumianek pospolity, jaskier ostry czy chaber bławatek) oraz elementy ich budowy (kwiatostan, korzeń, liść, łodyga),
• przyjrzeć się cyklom rozwojowym roślin czy nauczyć się charakteryzować wszystkie pory roku.
Wśród dodatkowych materiałów Montessori znajdą się m.in.:
• zestaw obrazków z koralikami, warzywami i owocami do klasyfikowania przedmiotów,
• projekty czapeczek do złożenia,
• obrazek z żyrafą i elementami do układania wzorów na jej grzbiecie,
• puzzle z kwiatem polnym,
• zestaw drzewek do poznawania i utrwalania stosunków wielkości i wiele, wiele innych!
Montessori dla 4-latka
Bohaterami naszej ostatniej Teczki Montessori są przyjaźni 4-latkowie, Pola i Tymek. Pod opieką rodziców wybierają się do Centrum Edukacji. Jakie ciekawe atrakcje tam na nich czekają?
• Dzieci obejrzą wystawę z dalekich morskich wypraw,
• przyjrzą się detalom konstrukcji żaglowców,
• odwiedzą pracownię tkacką i prześledzą misterne wzory starych kilimów,
• dowiedzą się, jak ubierali się ludzie minionych epok,
• wystukają swoje imiona na dawno nieużywanych maszynach do pisania,
• zobaczą z bliska stare modele samochodów i imponujące maszyny powietrzne,
• a do tego poznają tajniki kosmosu i budowę Układu Słonecznego.
Jakby tego było mało, na zwiedzających Centrum Edukacji czeka także wystawa poświęcona tak uwielbianym przez dzieci dinozaurom! Dzięki przyjemnym zabawom dzieci przyswajają podstawowych informacji dotyczące świata (są to m.in.: nazwy i rozmieszczenie kontynentów, minerały, wygląd i zwyczaje zwierząt zamieszkujących różne krańce ziemi, nazwy kamieni szlachetnych, budowa Układu Słonecznego, rodzaje pojazdów i in.).
Komentarze (0)