Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie

Blog Kapitan Nauka

Nocowanka dla dzieci – pomysły, inspiracje, zabawy

Nocowanie poza domem, z dala od rodziców – to dla dzieci nierzadko duże wyzwanie. Zdarza się jednak, że same proszą swoich opiekunów o pozwolenie na nocowankę, czyli spędzenie nocy w domu kolegi czy koleżanki. Nietrudno się dziwić, że taki pomysł wywołuje konsternację i niepokój wielu rodziców. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Jakie zalety może mieć nocowanka? I jak się do niej przygotować, zarówno wtedy, kiedy Wasza pociecha występuje w roli gościa, jak i gospodarza takiego wydarzenia?

Spis treści:

1. Co to jest nocowanka i czy to dobry pomysł? 

2. Kiedy Twoje dziecko idzie na nocowankę

3. Kiedy to Ty jesteś gospodarzem nocowanki dla dzieci

4. Nocowanka dla dzieci – pomysły na zabawy

Co to jest nocowanka i czy to dobry pomysł?

„Czy mogę iść do Zosi na nocowankę?” – tego pytania wbrew pozorom nie należy się bać! Nocowanka – czyli spędzenie nocy (a także poprzedzającego ją wieczoru i kolejnego poranka) w domu koleżanki lub kolegi – to ważne z perspektywy dziecięcego świata wydarzenie. Dla niejednego malca to pierwsza samodzielna noc poza domem, w zaprzyjaźnionym, ale przecież nie-domowym otoczeniu. A nawet jeśli Wasza pociecha miała już okazję spać z dala od rodziców, np. u dziadków czy rodziny, to przecież to zupełnie nie to samo! 

Dzieci marzą o przeżyciu takiej przygody razem z rówieśnikami, o doświadczeniu czasu pełnego dziecięcych tajemnic, przygód, wygłupów, kluczenia po wygaszonym domu z latarką czy opowiadania sobie strasznych historii! Nocowanka w domu innego dziecka to nie tylko okazja do wspaniałej zabawy, lecz także – ważna forma socjalizacji. Dzięki niej najmłodsi między innymi uczą się budować relacje oparte na zaufaniu, poznają inne – czasami odmienne od tych praktykowanych w domu – style życia, budują swoją samodzielność i pewność siebie w kontaktach społecznych. Nocowanka dla dziecka to bowiem wyzwanie i jednocześnie znak, że jest ono już na tyle niezależne i samoobsługowe, że może pozostać na noc poza bezpośrednią opieką rodziców. A po takim wyczynie musi wzrosnąć zaufanie do siebie i wiara we własne możliwości. 

To wszystko jednak, czemu nie sposób się dziwić, budzi rozliczne obawy rodziców. Czy mama Zosi zadba należycie o moją córkę, dopilnuje, żeby umyła zęby? A co, jeśli Ania dostanie coś niezdrowego/słodkiego na kolację? A może rodzice Stasia oglądają telewizję przed snem? Mój Tomek pewnie będzie głodny, bo będzie się wstydził poprosić o coś do jedzenia. Przykłady i potencjalne kłopoty czyhające na maluchy i starszaki w trakcie nocowanki można mnożyć bez końca. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji, danego dziecka, i jest w dużej mierze kwestią odpowiedniego przygotowania. Co zatem warto zrobić przed nocowanką dla dzieci? 

Kiedy Twoje dziecko idzie na nocowankę

Rozważmy pierwszy z dwóch możliwych scenariuszy wydarzeń: Twoje dziecko otrzymało zaproszenie do nocowania u koleżanki/kolegi. Oto, co należy (lub warto) zrobić:

    • Upewnij się, że dziecko ma rzeczywistą chęć wziąć udział w tym wydarzeniu, że to nie rówieśnicza presja, lecz jego własna potrzeba skłania je do udziału w nocowance, zastanówcie się też wspólnie, czy dziecko jest gotowe nocować poza domem – a więc, czy będzie potrafiło się samodzielnie umyć, ubrać czy skorzystać z toalety.

    • Dokładnie poinformuj dziecko, o której godzinie zawieziesz je na nocowankę i o której odbierzesz następnego dnia, a co najważniejsze – trzymaj się tego planu, a w wypadku ewentualnych zmian, koniecznie poinformuj o nich swoją pociechę!

    • Ustal z dzieckiem, w jaki sposób będzie mogło skontaktować się z Tobą na wypadek potrzeby, sytuacji kryzysowej – oraz mocno zapewnij, że będziesz w stanie odebrać je o każdej porze dnia i nocy, przygotuj się na ewentualną nocną wycieczkę po malca. W żadnym wypadku nie rób dziecku wyrzutów, pochwal je, że podjęło takie wyzwanie i zapewnij, że spróbujecie jeszcze raz w przyszłości.

    • Wspieraj niezależność i samodzielność dziecka, chwal jego chęć nocowania poza domem i ciesz się razem z nim z czekającej zabawy i radości.

    • Porozmawiajcie o bezpieczeństwie i ustalcie, co malec może zrobić w razie sytuacji zagrożenia, zapewnij go o swoim stałym wsparciu.

    • Znajdź przestrzeń, aby wspólnie z dzieckiem pocieszyć się wizją tak wspaniałej przygody! Rozmawiaj z dzieckiem o czekających je atrakcjach, opowiedz o swoich nocowankach z dzieciństwa! Wspólnie wymyślcie jakieś propozycje gier i zabaw na nocowanie.

    • Skontaktuj się z rodzicami lub opiekunami dziecka, w domu którego będzie się odbywała nocowanka i na spokojnie ustalcie zasady tego wydarzenia: oprócz oczywistych spraw logistycznych dobrze jest też poruszyć takie tematy, jak menu na (nie wahaj się np. prosić, aby Twoja pociecha nie dostawała do jedzenia konkretnych produktów czy nie jadła zbyt późno itp.), planowane atrakcje (możesz dać znać, jeśli jakaś zabawa wydaje Ci się niezbyt pożyteczna dla Twojego dziecka) i tym podobne. Przygotuj się, że być może dojdzie do spotkania bardzo różnych stylów rodzicielstwa, warto zatem jasno i spokojnie formułować swoje zasady i słuchać drugiej strony. Pamiętaj też, że jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, możesz po prostu nie zgodzić się na nocowankę.

    • No i na koniec pakowanie! Przygotuj dziecku wygodną piżamkę i coś do nałożenia na siebie o poranku, miękkie skarpetki, ręcznik, szczoteczkę do zębów, czyste ubranie na następny dzień, ulubioną przytulankę czy kocyk. Może jest jakiś przedmiot, który dziecko szczególnie lubi: książka, poduszeczka, milutkie skarpetki? Możesz także przygotować przekąski lub napoje.

Kiedy to Ty jesteś gospodarzem nocowanki dla dzieci

To teraz scenariusz nr 2: Twoje dziecko zaprasza do domu rówieśników z przedszkola czy szkoły. Jak się przygotować do zorganizowania takiej imprezy?

    • Porozmawiaj z rodzicami kolegi czy koleżanki Twojego dziecka. Zapytaj, czy Twój pomysł na zagospodarowanie czasu uczestników nocowanki im odpowiada, czy Wasz gość na pewno może jeść dane potrawy, czy na pewno będziecie mogli zorganizować wieczór filmowy i zrobić domowy popcorn? Ustalcie też formy kontaktu i zasady na wypadek, gdyby goszczące u Was dziecko nie czuło się dobrze i chciało wrócić do domu.

    • Zaplanuj menu: dla dzieci będzie to zapewne długi wieczór, pełen wrażeń i emocji! Muszą zatem się posilić. Przygotuj ciepłą i lekkostrawną kolację oraz zdrowe przekąski, np. orzechy, owsiane ciastka, ciasto bananowe czy owoce. A na rano coś pożywnego i smacznego: może puszyste gofry lub naleśniki z serem białym i owocami? Pięknie udekorowana jajecznica? Pamiętaj, że nocowanka to dla malców i starszaków zapewne wieeelkie wydarzenie, pomóż im je celebrować! Niech poczują, że dzieje się coś wyjątkowego i mogą to poświętować. A może wspólne gotowanie w ciepło i przyjemnie oświetlonej kuchni? 

    • Przygotuj pokoik dziecka: oprócz oczywistych niezbędników, jak komplet pościeli dla gościa, zadbaj także o odpowiednią atmosferę. Może dodatkowe lampki, delikatna girlanda (którą możecie wykonać wcześniej wspólnie z dzieckiem), dodatkowe poduszki, projektor z gwiazdkami na sufit, zabawki i strefa z przekąskami?

    • Pomyśl o zestawie zabaw dla dzieci na nocowankę. Zwłaszcza młodsze dzieci będą potrzebowały wielu okazji do rozładowania energii! Nasz propozycje gier i zabaw na nocowankę znajdziesz w kolejnym rozdziale.

    • Trzymaj rękę na pulsie, ale też daj dzieciom odrobinę swobody w celebrowaniu tak ważnego wydarzenia! 

Nocowanka dla dzieci – pomysły na zabawy

A co ciekawego mogą robić uczestnicy takiej wieczornej imprezy? Możliwości jest całe mnóstwo, wszystko zależy od wieku dzieci i tego, na co Wy i drudzy rodzice będziecie chcieli pozwolić. Oto nasze propozycje:

    1. Wieczór filmowy! Może bajka animowana? Albo jakiś pożyteczny dokument edukacyjny dla najmłodszych? Pamiętaj jedynie, by nie organizować oglądania zbyt późno, w przeciwnym razie niebieskie światło obniży jakość snu dzieci.

    2. Teatr cieni! Wystarczy lampka i kawałek ściany! Twórzcie rozmaite kształty za pomocą dłoni i rąk i bawcie się w odgadywanie! To też doskonała okazja do zagrania w kalambury! Już przedszkolaki z powodzeniem pokażą, narysują, opowiedzą, a nawet zaśpiewają swoje hasła! Dla dzieci od 3. roku życia polecamy Kapitanowe Kalambury. To aż 105 pięknie ilustrowanych kart, 4 sposoby prezentowania (wymienione wyżej) oraz… nieskończone godziny wyśmienitej zabawy. Znajdą się tam tak wymagające hasła jak kosmonauta, księżniczka zamknięta w wieży, śmieciarka, balonik czy kaktus. Mamy też propozycję dla starszaków od 7. roku życia – 55 kart z 275 hasłami, dwie możliwości rozgrywek (rywalizacyjne lub kooperacyjne, już od dwóch osób). Gracze mogą pokazywać, mówić lub rysować! 

    3. A może zabawy z poszukiwaniem skarbów? Tutaj sprawdzi się zestaw Znajdź to! W domu. To pakiet miłych dla oka kart, na których znajdują się ilustracje fascynujących obiektów do znalezienia. Niech uczestnicy nocowanki rozproszą się po domu w poszukiwaniu czegoś, co można otwierać i zamykać, czegoś pomarańczowego, czegoś, co zaczyna się na literę „P” czy czegoś świecącego.

Na końcu pakietu znajdują się też fascynujące pomysły na zabawy, oto 5 wybranych: 

    • Zbuduj konstrukcję, która pozwoli ci przesyłać wiadomości z jednego do drugiego pomieszczenia w domu.

    • Zgromadź buty wszystkich domowników i ułóż je jeden za drugim tak, żeby czubek buta stykał się z piętą kolejnego – potem zmierz długość powstałej konstrukcji i posprzątaj. 

    • W pudełku urządź domek dla lalki czy pluszaka lub garaż dla pojazdów – pomaluj wnętrza, wytnij okna i drzwi, skonstruuj meble i sprzęty.

    • Połóż się jak kłoda drewna na podłodze (tam, gdzie jest dużo miejsca) i przeturlaj się na drugi koniec pokoju.

    • Spróbuj opowiedzieć śmieszną historyjkę, nie używając w niej słów na literę P (a potem możesz wybrać inną literę i unikać słów, które się na nią zaczynają).

    4. Może jeszcze ćwiczenie, które pomoże dzieciom wyciszyć się przed zaśnięciem? Tutaj sprawdzi się zestaw kart do treningu uważności dla dzieci. Oto przykładowe ćwiczenie, które będzie idealne na nocowankę: 

Karta: Odpoczynek

Ćwiczenie najlepiej wykonać przed zaśnięciem, jednak może zrobić je o dowolnej porze dnia.

Połóż się na łóżku lub usiądź wygodnie, gdzie chcesz. Ustaw stoper na pięć minut i staraj się w tym czasie nic nie robić. Powstrzymaj się od nagłych ruchów. Po upływie wskazanego czasu pogratuluj sobie wykonania zadania.

Jeśli pięć minut to dla ciebie zbyt długo, możesz skrócić czas.

Czy nie jest to dziwne, że trudniej nam wytrzymać w bezruchu niż w aktywności? 

Daj swojemu dziecku szansę na niezapomnianą przygodę i odkryj, jak wspaniałe mogą być nocowanki!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Popularne artykuły

  • Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

    Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

  • Proste zabawy logopedyczne w domu

    Proste zabawy logopedyczne w domu

  • Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

    Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

  • Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

    Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

  •  Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

    Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

Tagi

Loading...