- today
- label Inspiracje
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 112 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Spis treści:
- Kto może uzyskać kartę rowerową?
- Gdzie zdaje się egzamin na kartę rowerową?
- Karta rowerowa – jak wygląda egzamin?
➥ Egzamin teoretyczny
➥ Egzamin praktyczny - Jak zapamiętać zasady ruchu drogowego?
- Gra karciana. Znaki drogowe – możliwość powtórki wybranych znaków przed egzaminem
- Podsumowanie
Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drodze jest sprawą wyjątkowej wagi. Im wcześniej zaczniemy uczyć najmłodszych prawidłowych zachowań na jezdni, tym lepiej. Najpierw z reguły przybliżamy dzieciom zasady prawidłowego postępowania w roli pieszych, a niebawem – także w roli rowerzystów.
W Polsce dzieci do 10. roku życia mogą kierować rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Po 10. urodzinach dzieci powinny przystąpić do specjalnego egzaminu i uzyskać kartę rowerową, która da im uprawnienia do samodzielnego poruszania się rowerem.
Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda egzamin na kartę rowerową, gdzie można go zdać oraz jakie umiejętności i wiedza są niezbędne do bezpiecznego kierowania rowerem. Podpowiemy też, jak pomóc dziecku w nauce przepisów ruchu drogowego.
• Dzieci do 10. roku życia mogą jeździć rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
• Od 10. roku życia można przystąpić do egzaminu na kartę rowerową, która daje dziecku uprawnienia do samodzielnego poruszania się rowerem po jezdni.
• W artykule znajdziesz podstawowe informacje o zakresie i przebiegu tego egzaminu.
• Doskonałym narzędziem do nauki wybranych znaków drogowych jest gra karciana Znaki drogowe z EDUserii od Kapitana Nauki.
Kto może uzyskać kartę rowerową?
W Polsce kartę rowerową może otrzymać dziecko, które ukończyło 10. rok życia oraz zdało specjalny egzamin. Młodsze dzieci mogą kierować rowerem tylko pod nadzorem dorosłej osoby. Co ważne, dorosły może przewozić na rowerze dziecko do 7. roku życia i niezbędny jest do tego specjalny fotelik lub przyczepka.
Gdzie zdaje się egzamin na kartę rowerową?
Egzamin na kartę rowerową najczęściej zdaje się po prostu w szkole podstawowej, do której uczęszcza dziecko. Dokument wydaje dyrektor szkoły. I także w szkole dziecko otrzymuje odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne do egzaminu w ramach zajęć w IV klasie.
A co, jeśli dziecko z różnych powodów nie przystąpi do egzaminu lub go nie zda w trakcie kształcenia w szkole podstawowej? Dzieci, które skończyły już podstawówkę, wciąż mogą zdać kartę rowerową w dwóch miejscach: w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) lub w wybranych ośrodkach szkolenia kierowców. Oba te typy placówek są znane dorosłym, którzy uzyskali prawo jazdy.
Karta rowerowa – jak wygląda egzamin?
Egzamin obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną w zakresie znajomości obowiązujących zasad ruchu drogowego, a także umiejętności praktyczne – związane z wykorzystywaniem obowiązujących zasad ruchu drogowego w praktyce oraz sprawnym kierowaniem rowerem.
Egzamin teoretyczny
Na początek parę liczb: egzamin teoretyczny ma postać testu z 25 pytań zamkniętych z 3 opcjami do wyboru (A, B, C), do uzyskania pozytywnego wyniku potrzebujemy 20 poprawnych odpowiedzi. Czas na rozwiązanie testu wynosi 35 minut. A jaki jest zakres wiedzy?
• zasady ruchu drogowego, m.in.:
◦ co to jest droga? którą stroną porusza się rowerzysta?
◦ jak oznakowane jest przejście dla pieszych?
◦ co to jest pojazd uprzywilejowany i jak jest oznakowany?
◦ co oznaczają kolory sygnalizacji świetlnej?
◦ znajomość znaków drogowych: ostrzegawczych, zakazu, nakazu, informacyjnych,
◦ jakie czynności należy wykonać, aby skręcić w prawo/lewo?
◦ zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach, o znajomość znaków drogowych.
• zasady udzielania pierwszej pomocy.
Zaliczenie egzaminu teoretycznego uprawnia do przystąpienia do testów praktycznych.
Egzamin praktyczny
Egzamin praktyczny odbywa się z reguły na boisku szkolnym lub w Miasteczku Ruchu Drogowego. Miasteczko Ruchu Drogowego to wydzielony i specjalnie przygotowany plac, Znajdują się tam m.in. takie obiekty jak jezdnie, przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy znaki drogowe.
Uczniowie szkoły podstawowej i młodsze dzieci mogą tutaj – w bezpiecznych warunkach – nauczyć się zasad uczestnictwa w ruchu drogowym. Starsze dzieci mogą trenować przed kartą rowerową, a młodsze uczyć się bezpiecznego poruszania się po jezdni jako piesi. Jeśli jest taka możliwość, warto oby obie grupy dzieci jednocześnie korzystały z Miasteczka, w ten sposób panujące tam warunki jeszcze bardziej będą przypominały rzeczywisty ruch drogowy.
Ta część egzaminu z reguły trwa mniej więcej 10 minut. Dziecko musi tutaj pokazać zarówno praktyczne zastosowanie teoretycznej wiedzy, jak i swoje kolarskie umiejętności, tj. jak jeździ i rusza z miejsca. Oceniane będą następujące umiejętności i manewry:
• właściwe przygotowanie roweru do jazdy (np. odpowiednie wyregulowanie siodełka, sprawdzanie świateł i hamulców),
• ruszanie z miejsca,
• jazda rowerem na wprost,
• kierowanie jedną ręką przy jednoczesnym sygnalizowaniu chęci skrętu w lewo lub prawo drugą ręką,
• zmiana pasa,
• reagowanie na znaki,
• hamowanie,
• jazda po ósemce i slalomem i inne.
Jak zapamiętać zasady ruchu drogowego?
Jak pomóc dziecku dobrze przygotować się do karty rowerowej? Bardzo ważne, aby zwłaszcza zajęcia teoretyczne były możliwie najbardziej atrakcyjne i zrozumiałe dla dziecka. W żadnym wypadku nie chodzi o bagatelizowanie tematu, lecz o różnorodne formy zaprezentowania go 10-latkom. Suchy wykład to najgorszy możliwy pomysł.
Co zatem robić?
•wybierajcie się na spacery i obserwujcie sytuacje drogowe w praktyce,
•rozmawiajcie o zasadach ruchu w trakcie przemieszczania się komunikacją publiczną lub samochodem po mieście,
•wykorzystuj prezentacje, ilustracje,
•materiały interaktywne,
•zawsze podawaj przykłady,
•zaproś dzieci na lekcje z policjantami lub strażnikami miejskimi,
•wyjaśniajcie dzieciom z czego wynikają pewne ostrzeżenia, zakazy, nakazy czy informacje na drodze,
•do nauki znaków drogowych wykorzystuj materiały graficzne.
EDUseria. Znaki drogowe. Gra karciana - możliwość powtórki wybranych znaków przed egzaminem
Dobrym sposobem na naukę wybranych znaków drogowych jest zaangażowanie dziecka w grę karcianą! Znaki drogowe od Kapitana Nauki to gra zawierająca 55 kart przeznaczona dla dzieci już od 7. roku życia. To ważne, aby ze znakami drogowymi zapoznawać dzieci już wcześniej, zanim na dobre zaczną się przygotowywać do karty rowerowej. Za sprawą gry dzieci nauczą się znaczenia wybranych znaków drogowych, zwiększą swoją świadomość tego, że uczestnictwo w ruchu drogowym wymaga respektowania wspólnych zasad i zachowania bezpieczeństwa.
Karty Znaki drogowe pomagają w nauce rozpoznawania znaków drogowych oraz uwrażliwiają na ich obecność w życiu codziennym.
Uwaga! W rzeczywistości na jednym odcinku drogi może występować wiele znaków. Niektóre znaki często występują razem z innymi (np. „Nakaz jazdy w prawo za znakiem” oraz „Ustąp pierwszeństwa”). Pamiętaj, że ta gra jest jedynie wprowadzeniem do nauki przepisów ruchu drogowego i zawarto w niej jedynie wybrane znaki. Ilustracje na kartach mają w prosty sposób pokazywać dziecku przykładowe sytuacje, w których można spotkać dany znak.
Gra zawiera wybrane znaki objęte egzaminem na kartę rowerową.
Podsumowanie
Jazda na rowerze to jedno z uwielbianych przez dzieci zajęć. I nic dziwnego – to doskonała frajda, a przy tym – świetny środek komunikacji. Warto jednak jak najwcześniej zacząć uświadamiać dzieciom, że kierowanie rowerem wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu każda rowerowa wyprawa będzie jeszcze przyjemniejsza!
Zobacz też inne gry karciane z EDUserii:
Komentarze (0)