test

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do lasu?

Spis treści

1. Dziecko w lesie – o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  Jak się przygotować na wycieczkę do lasu z dzieckiem?
2. Wycieczka do lasu – co daje malcowi?
3. Co ciekawego można robić z dzieckiem w lesie?
4. Leśne harce! Zabawy ruchowe (i logopedyczne!) dla dzieci w lesie
5. Mądre zabawy terenowe w lesie dla dzieci

Co się kryje w lesie? A czego tam nie ma! Urok, magia i klimat niczym z bajki. Ożywcze powietrze, olejki eteryczne i wspaniałe, rozluźniające zapachy. Uspokajająca zieleń i romantyczne złocienie drzew, chropawe warstwy kory i miękkie dywany mchu. Ptasie podniebne loty i wiewiórcze popisy. A wreszcie – królestwo dźwięków: od szumów do wysokich treli! Wycieczka do lasu to dla dziecka niebywała okazja do zabawy, nauki i rozwoju. Co robić podczas leśnych spacerów? I jakie korzyści poznawcze może to przynieść dziecku?

Dziecko w lesie – o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak się przygotować na wycieczkę do lasu z dzieckiem?

Zanim zanurzycie się w leśne królestwo, musicie zatroszczyć się o drobne przygotowania. Wbrew pozorom jednak wyjście z dzieckiem do lasu wcale nie jest karkołomnym logistycznie wyzwaniem. Oto garść najważniejszych informacji:

    • Zacznijcie od krótkiej rozmowy, nawet jeśli to nie jest Wasza pierwsza wycieczka do lasu, to i tak warto przypomnieć malcowi, że idziecie do wyjątkowego miejsca, rządzącego się swoimi prawami. A zatem, w lesie zachowujemy się cicho i uważnie, nie płoszymy zwierzątek, pamiętamy, że jesteśmy w roli gości. 

Szanujemy nie tylko lokalną faunę, lecz także florę. Nie zrywamy niepotrzebnie roślinek, nie depczemy ich i nie kopiemy (także niejadalnych grzybków). Pamiętajcie też, by nie pozostawiać w lesie śmieci, zabierzcie ze sobą woreczek, do którego zbierzecie odpady i wyrzucicie po wyjściu z lasu. Jeśli zabieracie ze sobą pieska, koniecznie prowadźcie go zawsze na smyczy. 

W lesie bezwzględnie nie palimy ogniska! Pamiętajcie wreszcie, że to czyny mówią głośniej niż słowa i to nasze zachowanie najlepiej nauczy dzieci szacunku do przyrody. Wjazd autem do lasu na pewno nie będzie motywował naszej pociechy do troski o naturę. W trakcie spaceru po lesie czytajcie wspólnie tablice informacyjne i ostrzegawcze.

    • Spakujcie się z wyprzedzeniem! Najlepiej skompletować potrzebne rzeczy dzień wcześniej, zwłaszcza, jeśli do lasu wybieracie się rankiem. Co zabrać? 

  • Prowiant i wodę.
  • W chłodniejsze dni przyda się ciepły napój w termosie.
  • Chusteczki (suche i mokre), płyn do dezynfekcji rąk, repelent na insekty, siatkę na śmieci.
  • Naładowany telefon, powerbank, latarkę.
  • Podręczną apteczkę.
  • Płaszcz lub odzież przeciwdeszczową.

    • Zadbajcie o odpowiedni ubiór – dostosowany do bieżących warunków atmosferycznych, jeśli jest słonecznie, koniecznie pamiętajcie o nakryciu głowy. Niezbędne są także wygodne i wysokie, sięgające ponad kostkę buty. Starajcie się zakrywać odzieżą całe ciało, by uniknąć zadrapań, skaleczeń czy ukąszeń. Warto mieć w zapasie odzież chroniącą przed wiatrem czy deszczem.

    • Miejcie opracowany kompletny plan wycieczki do lasu! Chodzi o wybranie celu wyprawy, zaopatrzenie się w mapy lub przewodniki, zaplanowanie dojazdu i miejsca parkingowego, a także – o wymyślenie, co Wasza pociecha może robić w lesie! Las to wspaniałe miejsce, już sam spacer czy obserwowanie przyrody, to wartościowy sposób na spędzanie czasu między drzewami. Jednak dzieci, zwłaszcza te młodsze, w zetknięciu z lasem potrzebują z reguły wsparcia oraz drobnego pokierowania ich uwagą. Pomyślmy zatem z wyprzedzeniem, jak zaangażujemy naszą pociechę w obserwację ptaków (może spakujcie lornetkę lub przewodnik do oznaczania gatunków?), tropienie śladów zwierząt lub inne zabawy terenowe. 

Wycieczka do lasu – co daje malcowi? 

Dlaczego warto regularnie wybierać się z dzieckiem do lasu? Jakie korzyści przynosi malcowi czas spędzony pod dachem liści? Oto najważniejsze z nich: 

    • Takie wyprawy oswajają dziecko z naturą, otwierają je na piękno przyrody i uczą odpowiedzialności za najbliższe otoczenie.

    • Las stanowi prawdziwe bogactwo sensoryczne: zapachy, dźwięki, faktury, kolory, smaki. To wspaniałe pole do rozwijania umiejętności dziecka w duchu zasady Montessori, która opiera się na budowaniu samodzielności młodego człowieka, nauce przez zabawę i samodzielne czynności, bliskości z przyrodą i pobudzeniu wrażeń zmysłowych.

    • Dotlenienie i ruch – las jest enklawą świeżego i czystego powietrza, warto chłonąć je w dużych ilościach. Do tego wartościowe olejki eteryczne i wspaniałe, pobudzające wyobraźnię zapachy. 

    • Spotkanie z przyrodą sprzyja rozwijaniu empatii i wrażliwości dziecka, malec może przyjrzeć się życiu innych istot, poznać cykl rozwojowy roślin i nauczyć troski o otoczenie.

    • Pobyt w lesie jest także jedną z coraz rzadszych okazji do zaznania ciszy i odpoczynku w przeładowanym bodźcami świecie. Podczas spaceru po lesie możecie kontemplować piękno natury, uczyć się milczeć i słuchać odgłosów roślin i zwierząt, a wreszcie – świadomie przeżywać bieżącą chwilę. 

Co ciekawego można robić z dzieckiem w lesie? 

    • Ułóżcie jesienne bukiety! Dzieci poczują bliskość z naturą, a przy zbieraniu, wąchaniu i komponowaniu kwiatów, listków czy patyków, zaktywizują swoje zmysły. To wspaniała zabawa w lesie w duchu Montessori! Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą sznurek, tasiemkę czy kawałek tkaniny do przewiązania bukietów!

    • Zostańcie ornitologami! Zabierzcie ze sobą lornetkę oraz przewodnik do oznaczania ptaków! Znajdźcie wygodne miejsce do siedzenia i zachowujcie się bardzo cicho! Kogo spotkaliście w lesie? Czym charakteryzują się te ptaszki? 

    • Zabawa w łowienie dźwięków – znajdźcie przytulny zakątek w lesie, usiądźcie np. na pniu lub kocyku, zamknijcie oczy i spróbujcie złowić co najmniej trzy różne dźwięki. Co usłyszeliście? Jakie uczucia to w Was wywołało? 

    • Patyczek wspomnień! O co chodzi? To coś w rodzaju osobistego dziennika z wycieczki do lasu, bardzo zindywidualizowana mapa wspomnień i wspaniała pamiątka. Rzecz jest bardzo prosta: zabierzcie ze sobą do lasu kilka materiałów pomocniczych: nożyczki, gumki recepturki, sznurek, kawałek tkanin, znajdźcie w lesie średniej wielkości i w miarę solidny patyczek, a następnie – przymocujcie do patyczka drobne przedmioty, na które natraficie podczas wyprawy. Możecie zachować wszystko, co jest dla Was ważne, przywołuje w Was określone wspomnienia lub emocje. Może znajdziecie piękne listki? Kawałeczki kory? Płaty mchu? Albo piórko ptaka? (Zabawa pochodzi z książki: Beatriz M. Muñoz, Nitdia Aznárez, Montessori. 80 zabaw z dziećmi, tłum. Daniela Helwing, Dominika Malinowska, Warszawa 2020, Wydawnictwo Samo Sedno). 

    • Wykonajcie krótki trening uważności. Mindfulness może być techniką stosowaną także przez dzieci, nauczy je doceniać wagę bieżącej chwili, śledzić swoje przeżycia i rozwijać empatię do samego siebie. Możecie po prostu posiedzieć w milczeniu i świadomie przeżywać swoją chwilę obecności w lesie albo sięgnąć po krótki scenariusz ćwiczenia uważności. Znajdziecie je m.in. na kartach mindfulness od Kapitana Nauki (Trening mindfulness. Uważności dla dzieci). Oto dwie propozycje, w sam raz na leśną wyprawę: 

Drzewo 

Najwyższe drzewo na świecie to sekwoja, która rośnie w Stanach Zjednoczonych. Ma ono ok. 116 metrów wysokości i jest wyższe niż nowojorska Statua Wolności. 

Wstań. Możesz zamknąć lub przymknąć oczy. Wyobraź sobie, że masz przed sobą olbrzymie drzewo. Ułóż ręce wokół pnia, jak przy obejmowaniu kogoś.

Spróbuj:

  1.      Wyrwać to drzewo z korzeniami.
  2.      Wsadzić je z powrotem do ziemi.
  3.      Obrócić je w lewo.
  4.      Obrócić je w prawo.

Niech twoje ruchy będą powolne i dokładne. Poczuj, w jaki sposób napinają się mięśnie, by potem znów się rozluźnić. Zwróć uwagę na opór, jaki stawia ci to drzewo. Poczuj, jak zmienia się twój oddech. Czy twoim zdaniem dobrze być drzewem?

Jastrząb

Jastrzębie rzadko wydają jakiekolwiek dźwięki i potrafią zobaczyć poruszającą się zwierzynę z wysokości nawet 4 kilometrów. 

Postaraj się przez chwilę nic nie mówić. Możesz po prostu wstać i rozejrzeć się. Spróbuj dostrzec rzeczy, które się poruszają. Ile takich obiektów widzisz? Czy ich ruch jest wyraźny czy bardzo delikatny? 

Śledź go przez kilka oddechów.

    • Kronika rodzinnej wycieczki do lasu – leśne przygody wcale nie muszą kończyć się wraz z powrotem do domu! Taka wyprawa to przecież bogate źródło wspomnień. Spróbujcie po powrocie wykonać coś w rodzaju rodzinnej kroniki. Możecie wykorzystać zeszyt, album albo zwykły papier. Wklejcie zrobione podczas wyprawy zdjęcia, dodajcie krótkie opisy, niech dzieci zajmą się ozdobami: ramkami z patyczków, pieczątkami z liśćmi. Może znajdziecie tematyczne naklejki, papierowe taśmy lub szablony do odrysowania? Wykorzystajcie leśne znaleziska: listki, kawałki kory, mchu, igiełki czy szyszki. Niech Wasza kronika pachnie lasem! 

Leśne harce! Zabawy ruchowe (i logopedyczne!) dla dzieci w lesie

A może chcielibyście, aby wyprawa do lasu z dzieckiem była okazją do rozładowania energii stale rozpierającej Waszą pociechę? A jeśli na pokładzie macie przedszkolaka lub młodszego ucznia, to mamy dla Was świetną propozycję. Gra Leśne harce nie tylko zaspokoi właściwą kilkulatkom potrzebę ruchu, lecz także – będzie mądrym wsparciem w rozwoju mowy, pogimnastykuje buzię i język!

Leśne harce to pakiet kart zawierających aż 70 zabaw logopedycznych i ruchowych. Oto niektóre z nich, które z powodzeniem sprawdzą się jako gry i zabawy w lesie: 

    • Bóbr ma piąte urodziny! Z tej okazji przyjaciele przygotowali mu tort z pięcioma świeczkami. Wystaw pięć palców i dmuchaj na każdy z nich po kolei, chowając ten, który został zdmuchnięty. Pamiętaj, aby za każdym razem nabierać powietrze noskiem.

    • Jeżyk kręci się na leśnej karuzeli. Potrafisz naśladować ten ruch z zamkniętą buzią? Ułóż usta w dzióbek i kręć nimi dookoła.

    • Chcesz przesłać bobrowi urodzinowe buziaki tak jak lisek. Ułóż usta w dziubek i cmoknij tyle razy, ile masz lat.

    • Zatańcz z wiewiórką twista. Kręć biodrami na zgiętych nogach i staraj się schodzić biodrami jak najniżej. Pomagaj sobie, kręcąc zgiętymi rękami. 

    • Lisek obserwuje żaby nad brzegiem rzeczki i zaprasza je do zabawy. Jak one skaczą! Skocz 10 razy jak żaba.

Wycieczka do lasu to wspaniała okazja, żeby pobawić się i poruszać na wzór mieszkańców lasu – małych i skocznych wiewiórek, kumkających żabek, czujnych lisków, wesołych jeżyków czy uroczych jelonków! 

Mądre zabawy terenowe w lesie dla dzieci 

W poszukiwaniu inspirujących scenariuszy gier i zabaw w lesie możecie sięgnąć na przykład po grę Znajdź to! Na dworze od Kapitana Nauki. To aż 120 zabaw na świeżym powietrzu. Na dziecko czekają karty z misjami, a mechanika zabawy jest bardzo prosta: trzeba przeczesywać otoczenie w poszukiwaniu wskazanych obiektów! A są to niekiedy wprost fascynujące przedmioty czy zjawiska. Dzieci muszą zatem odnaleźć m.in. piórko, uschły liść, szyszkę, żołędzie lub kasztany, korę drzew, muszlę, piasek, coś podłużnego, coś szarego, coś brązowego, coś szorstkiego, coś popękanego, coś kolczastego, coś, co trudno zobaczyć, coś delikatnego, coś w kropki czy coś, co mieści się w dłoni. Przyznacie sami, że las jest bogactwem właśnie takich wspaniałych i różnorodnych artefaktów.

W pakiecie Znajdź to! Na dworze czekają na Was także karty pełne inspiracji do zabaw. To aż 60 niebanalnych pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu! Dla wielu z nich las jest wręcz wymarzoną scenerią

    • Ułóż na ziemi z patyków równoważnię i przejdź po niej.

    • Zbierz suche liście i zbuduj domek na zimę dla jeża.

    • Z dużego liścia spróbuj zrobić maskę o śmiesznej lub strasznej minie.

    • Zaprojektuj i wykonaj domek dla krasnoludka lub leśnej wróżki.

    • Pora na roślinną gimnastykę: zwiń się jak nasionko, potem wypuść pędy i rośnij coraz wyżej i wyżej, szeroko rozpościerając gałęzie. 

    • Znajdź drzewo o grubym pniu, przytul się do niego, a potem sprawdź, ile osób potrzeba, żeby objąć cały pień dookoła.

    • Wymyśl i opowiedz historyjkę, która dzieje się w chmurach lub w koronach drzew. 

Po więcej inspiracji na gry i zabawy w lesie (i nie tylko) sięgnijcie do zabawki Znajdź to! Na dworze. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...