Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie

Blog Kapitan Nauka

101 pomysłów na zabawy zimowe dla dzieci: na świeżym powietrzu, w domu i w przedszkolu

Spis treści:

1. Zasady bezpiecznej zabawy zimą

2. Zimowe zabawy na śniegu

3. Zabawy zimowe w domu

4. Zimowe zabawy w przedszkolu

5. Zimowe zabawy ruchowe dla dzieci

6. Zimowe zabawy sensoryczne

22 grudnia zaczyna się kalendarzowa zima! Czas wprowadzić zimowe zabawy do planu dnia naszych najmłodszych! Wiemy, jakie to ważne, bo kto z nas choć raz nie zatęsknił do zimowego szaleństwa z czasów dzieciństwa: bitwy na śnieżki, jazdy na łyżwach, aniołków na śniegu, zjeżdżania na byle czym z górki na pazurki, wydeptywania kształtów na gładkich i mieniących się taflach śniegu, budowania zimowej jamy i labiryntu na śniegu!? To oczywiście „klasyczny” zestaw zabaw zimowych, niemal obowiązkowy plan działania podczas mroźnych miesięcy! Ale to nie wszystko! 

Istnieje znacznie więcej sposobów i scenariuszy na udaną zabawę dzieci w trakcie zimnej pory roku. Poniżej prezentujemy aż 101 pomysłów na takie właśnie różnorodne zimowe zabawy dzieci. Podzieliliśmy je na kilka kategorii tematycznych, znajdziecie tutaj obszerne zestawy zabaw zimowych do zrealizowania w domu, w przedszkolu, na dworze i w sali. Wzbogaciliśmy listę o wykaz zimowych zabaw sensorycznych oraz ruchowych. To jednocześnie bogaty zestaw pomysłów na zajęcie dzieci w zimowe ferie! Zapraszamy!

Zasady bezpiecznej zabawy zimą

Zanim zaczniemy omawiać wymienione kategorie zabaw zimowych, trzeba powiedzieć chociaż parę słów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie zimowej zabawy.

    1. Na miejsce zimowych szaleństw, zwłaszcza jazdy na łyżwach czy sankach, rzucania śnieżkami do celu i tym podobnych przykładów zabaw należy wybrać obszar oddalony od ruchu samochodowego, pozbawiony potencjalnie niebezpiecznych elementów i konstrukcji przykrytych śniegiem, dachów, z których rzędami zwisają sople. Stanowczo podkreślmy w rozmowie z najmłodszymi, dlaczego ślizganie się na oblodzonej jezdni czy rzucanie kulkami w jadące samochody to bardzo niebezpieczne zachowania. Ślizganie możliwe jest tylko na przeznaczonych do tego miejscach – lodowiskach! Pod żadnym pozorem nie wchodzimy na zamarznięte jeziora! 

    2. Śnieg jest doskonałym tworzywem do zabaw! Myli się jednak ten, kto myśli, że to tylko lekki i nieszkodliwy puszek. Porozmawiajcie o tym, że nie należy tworzyć twardych, ubitych śnieżek z kawałkami lodu, nacierać innym dzieciom twarzy śniegiem i popychać koleżanek i kolegów w zaspy.

    3. Warto zadbać o odpowiedni ubiór – noszenie czapek, szalików i rękawiczek to niezwykle ważna rzecz! Nie należy też chodzić w przemoczonych ubraniach!

    4. Zimą nie należy zapominać o działaniu słońca! Może nam sparzyć odsłonięte buzie! Pamiętajcie o kremie z filtrem UV.

Zimowe zabawy na śniegu

    1. Nie moglibyśmy nie zacząć od typowych zimowych zabaw! Zgarniamy w rączki odrobinę śniegu, formujemy niewielką kulę i... bitwa na śnieżki! Pamiętajcie o wprowadzaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa, np. nie rzucamy z bliska/twardo ubitą śnieżką itp. Warto też urozmaicić bitwę! Podzielcie się na drużyny i biegajcie między przeszkodami niczym w paintballu!

    2. Jeśli nie macie ochoty brać udziału w bitwie na śnieżki, to może rzucanie śnieżkami do celu będzie dla was satysfakcjonujące? Unikniecie bezpośrednich starć, lecz wciąż będziecie mogli cieszyć się elementem rywalizacji!

    3. Skoro mowa o typowych zimowych zabawach, to nie może zabraknąć lepienia bałwana! Śnieg jest niezwykle plastyczny i doskonale formuje się w dziecięcych rączkach! Nie zapomnijcie też o niezbywalnych atrybutach każdego szanującego się bałwana: nos z marchewki, węgielkowe oczy, usta i guziki! A może popuścicie wodze fantazji i wykorzystacie inne materiały? Łupinki po orzechach, cytrusowe owoce, klocki lub inne zabawki?

    4. Jeśli chcecie zaznać choć odrobiny zimowego szaleństwa, to po prostu nie możecie nie spróbować jazdy na łyżwach! Nie trzeba wiele, zarezerwujcie wolne popołudnie lub jeden z weekendowych dni i odwiedźcie pobliskie sztuczne lodowisko! Będziecie mieć pewność doskonałej zabawy w bezpiecznych warunkach!

    5. Jeśli zima okaże się wyjątkowo biała, to koniecznie zakosztujcie zjeżdżania na sankach lub worku! Wystarczy wybrać bezpieczne miejsce (a więc między innymi z dala od drogi!) i... jazda z górki na pazurki!

    6. W żadnym zestawie zabaw zimowych nie można też pominąć innego klasyka! Chodzi o aniołki na śniegu! Trzeba tylko... położyć się na wznak na śniegu i na leżąco robić „pajacyki”, poruszać wyprostowanymi rękami i nogami. W efekcie powstają uskrzydlone postaci – orły lub aniołki na śniegu! Jeśli macie taką możliwość, to obejrzyjcie efekty swoich zabaw z góry, np. z okna na wyższym piętrze, koniecznie zróbcie pamiątkowe zdjęcie!

    7. Nie ma chyba bardziej zimowej zabawy zimą niż... odśnieżanie! Tak, to też może być niezła frajda! Niech każdy domownik otrzyma łopatę lub łopatkę – w zależności od wieku! Możecie przeprowadzić konkurs na to, kto szybciej odśnieży ścieżkę lub zgromadzi w jednym miejscu większą kupę śniegu! A jaki z tej zabawy pożytek!

    8. A co powiecie na zadanie sprawnościowe na śniegu? Zimowy tor przeszkód! Wykorzystajcie potencjał terenu, a może w okolicy są górki, drzewa, krzaczki do przeskoczenia? Ustalcie zasady i do dzieła!

    9. Malowanie na śniegu! Dzieci mogą wcielić się w role zimowych artystów na wiele sposobów: wystarczy, że chwycą patyk w dłoń i narysują nim coś na gładkiej powierzchni śniegu! Możecie też zabrać ze sobą inne tworzywa plastyczne – barwniki spożywcze, farby plakatowe czy kolorową bibułę. Stworzycie w ten sposób piękne, pastelowe i unikatowe dzieła!

    10. Budowanie zimowej jamy – doskonałego schronienia i miejsca na skarby!

    11. Jakie ślady i znaki możecie odnaleźć na śniegu? To zależy! Możecie zająć się wydeptywaniem kształtów na śniegu i prosić innych o odgadnięcie, co przedstawia wasz obrazek. A jeśli znuży was samodzielne wydeptywanie kształtów, to uważnie rozejrzyjcie się pod nogami! Może chcecie zamienić się w niestrudzonych przyrodników i pobawić się w tropienie zwierząt

    12. A może rzucanie kamyków na zamarznięte jeziorko (pamiętajcie, żeby pod żadnym pozorem na nie nie wchodzić)? Albo w przymarzniętą taflę kałuż? Kto zrobi piękniejszą „pajęczynkę”?

    13. Zróbcie zimowy piknik! Kto powiedział, że zajadać się smakołykami na kocu można tylko latem? Usiąść możecie np. na sankach lub workach wypełnionych słomą. Weźcie gruby kocyk, termos z ciepłym napojem, smakowite kanapki i wasze ulubione pyszności!

    14. Zorganizujcie konkurs na uzbieranie jak największej liczby szyszek! A przy okazji zdobędziecie wspaniały materiał na świąteczne dekoracje!

    15. Tupanie po kałużach? Niech rozkruszy się lodowa tafla!

Zabawy zimowe w domu

    16. Jeśli za oknem zimno i wietrznie, to przygotujcie z dzieckiem ciepłe kakao i spędźcie trochę czasu z zimowymi kartami pracy dla dzieci! Mogą to być tematyczne, bogate w ilustracje zimowych zabaw kolorowanki, łamigłówki, zadania na zliczanie obiektów czy fascynujące labirynty! Na stronie Kapitana Nauki znajdziecie darmowe materiały do pobrania, w tym – pakiet aktywności zimowych

    17. Znajdź to! W domu – to doskonała rozrywka na długie wieczory w domu i prawdziwe bogactwo propozycji zimowych zabaw! To poręczny zestaw kart, na których znajdują się misje – czyli rysunki obiektów do znalezienia w domu! Niech dzieciaki pogłówkują i rozejrzą się dookoła w poszukiwaniu czegoś pomarańczowego, czegoś, co działa na prąd; czegoś, co świeci, czegoś, co można zawiązać; czegoś do sprzątania i czegoś zimnego! Łącznie to aż 120 zabaw na każdą porę roku, a wśród nich także i fajne zabawy zimowe dla dzieci!

    18. Zbierzcie wszystkie książki, które mają niebieski lub biały kolor na okładce! Ułóżcie je razem na półce, to będzie wasza kolorystyczna zimowa kolekcja. Możecie także zebrać wszystkie książki, których akcja toczy się w miesiącach zimowych!

    19. Wraz z nastaniem zimy wkładamy grube, mięciutkie skarpeteczki! A z niepotrzebnych, pozbawionych pary skarpetek zróbcie pacynki – doszyjcie im lub doklejcie oczy i włosy. Na koniec możecie przygotować pacynkowe przedstawienie!

    20. Długie zimowe wieczory to także doskonała okazja do porozmawiania o tajemnicach przemian zachodzących w naturze! Chociaż cały świat został przesypany mroźnym puchem, to przecież wciąż tętni na nim życie! Do takich rozmów polecamy zwłaszcza grę edukacyjną Logika (od 3 do 7 lat).

Znajdziecie tam 4 dwustronne kołowe puzzle (na awersie będą historie w rytmie życia, na rewersie – pory roku w sadzie), 4 dwuelementowe puzzle przedstawiające przeciwieństwa oraz 4 zestawy układanek przedstawiające związki przyczynowo-skutkowe (np. cykl rozwoju motyla). Dzięki tej zabawie najmłodsi mogą dowiedzieć się, jakich mieszkańców lasów i parków mogą spotkać zimą, a na kogo muszą poczekać do wiosny. Znajdą też piękne ilustracje zimowych zabaw i symboli. A przy okazji nauczą się sprawnie klasyfikować obiekty!

    21. Marzy wam się bałwan, ale niekoniecznie macie ochotę na zabawy śniegiem? Nic straconego! Jeśli wasza lodówka nie jest zabudowana i ma biały kolor, to jesteście uratowani! Potrzebujecie czarnego papieru do wycięcia kapelusza (lub po prostu faktycznego kapelusza), magnesików (najlepiej czarnych i okrągłych), pomarańczowego papierowego trójkącika. Z przygotowanych akcesoriów tworzymy bałwana, traktując lodówkę jako jego korpus!

    22. A może wspólnie przygotujecie zimową, rozgrzewającą zupę-krem z warzyw? W sezonie przeziębieniowym to frykas na wagę złota!

    23. Przygotowywanie upominków – ciasteczek w słoiczkach! Podzielcie się zadaniami – jedna grupa wypieka ciasteczka, druga jest odpowiedzialna za dekorowanie słoiczków! Nie zapomnijcie o imiennych etykietach!

    24. Zimowo-świąteczne gofry! Przygotujcie wspólnie z dzieckiem świeżutkie, puszyste gofry! Niech dziecko następnie wykrawa w nich foremkami różne kształty – reniferki, mikołajowe główki, gwiazdki, ludziki, choinki i wiele, wiele innych! A do tego cukier puder, czekolada i orzechy!

    25. Bitwa na śnieżki.... przy robieniu prania? Zwińcie skarpetki w kulki i... macie już amunicję!

    26. Co wy na to, żeby poczytać coś zimowego? Może klasyk – nastrojowa „Opowieść wigilijna” Dickensa? Albo „Królowa śniegu” Andersena?

    27. Poeksperymentujcie trochę ze stanami skupienia! Potrzebujecie kostek lub większych kawałków lodu. Włóżcie lodowe bryłki do misek z ciepłą i zimną wodą. Nastawcie zegarki i obserwujcie!

    28. Zimowa sesja fotograficzna! Przygotujcie z dzieckiem prawdziwe studio w domu! Zadbajcie o dekoracje w klimacie zimy i świąt, może fotel przykryty kraciastym kocykiem i udekorowany świąteczną poduszką będzie dobrą scenerią do zdjęć? A może rozwiesicie kawałek białego brystolu, ubierzecie czapki mikołajowe lub własnoręcznie zrobione opaski renifera i będziecie stroić śmieszne miny do obiektywu?

    29. A może zimą warto odwiedzić okoliczną bibliotekę? Albo nawet wybrać się niewielką wyprawę do nieodwiedzanej jeszcze placówki? Rozejrzyjcie się w tamtejszej ofercie lub spytajcie bibliotekarzy o jakieś ciekawe książki o tematyce zimowej!

    30. Zróbcie bucket list, czyli.... waszą listę marzeń! Zima przypada na przełom starego i nowego roku, to zatem idealny czas na dokonywanie podsumowań i snucie planów. Usiądźcie wygodnie i dajcie sobie przestrzeń do swobodnego namysłu: co chcielibyście zrobić, a na co nigdy nie wystarczało wam czasu lub odwagi? Dokąd chcielibyście pojechać? Co przeczytać? O czym marzy wasza pociecha? Czego już dawno wspólnie nie robiliście? Możecie przekształcić to w przyjemne zadanie plastyczne – po zebraniu pomysłów zapiszcie je starannie na ładnej kartce i poproście dziecko o dorysowanie ilustracji! Powieście listę w widocznym miejscu i niech wam towarzyszy przez następny rok!

    31. Pisanie ma moc! I wysyłanie kartek świątecznych też! Najwięcej zabawy przyniesie wam samodzielne wykonanie kartek! Następnie wspólnie z dzieckiem podpiszcie je i zaadresujcie, a na koniec – wybierzcie się na pocztę! 

    32. A jeśli nie macie ochoty wysyłać kartek, to może nagracie filmik z życzeniami świątecznymi dla najbliższych albo pozdrowieniami z zimowych ferii? Przygotujcie dobry scenariusz!

    33. Zróbcie szałas/bunkier/kryjówkę z kocyków i poduszek! W środku możecie opowiadać sobie zimowe historie lub śpiewać!

    34. A co wy na to, żeby całą rodziną zrobić sobie dzień w piżamach? W grę wchodzą jeszcze takie dodatki jak ciepłe skarpetki i szlafroczki! No i kubek z gorącą czekoladą w dłoni!

    35. Przygotujcie dziecku gorącą i pachnącą kąpiel! Pamiętajcie o solach, kulach i zapachowych płynach! Warto dorzucić zabawki lub wręczyć dziecku książkę! A może miła świąteczna muzyka?

    36. A może spróbujecie wspólnie zaplanować i wykonać jakiś drobny gest dobroci? Na przykład wspólnie z dzieckiem wybierzecie niepotrzebne mu zabawki i oddacie do okolicznej placówki pomagającej najmłodszym? Albo wesprzecie lokalne schronisko dla zwierząt? 

    37. Sprawcie sobie najbardziej śmieszne skarpetki, jakie tylko uda wam się znaleźć!

    38. Zima to prawdziwie magiczny czas! Spróbujcie zorganizować w domu wieczorem teatr cieni!

    39. Stwórzcie wspólnie zimową playlistę do słuchania w drodze do szkoły i pracy!

    40. Maraton filmowy lub bajkowy? Czemu nie! Ciepła herbatka, pierniczki, kocyk i oglądamy!

Zimowe zabawy w przedszkolu

    41. Zimowe wyścigi śnieżnych kulek! Z białego papieru, pergaminu, bibuły lub waty dzieci formują małe śnieżynki. Następnie na stoliku przyklejcie dwie taśmy: startu i mety. Dzieci posuwają swoje śnieżynki do przodu, dmuchając w słomki! To nie tylko ciekawa zimowa zabawa, lecz także doskonałe ćwiczenie logopedyczne!

    42. Jeśli szukacie zimowej zabawy dywanowej, to spróbujcie zaproponować dzieciom układanie puzzli prezentujących piękną zimową scenerię. Malcy z pewnością będą chcieli zanurzyć się w przytulną i magiczną atmosferę takiej scenki. Możecie także wybrać puzzle prezentujące ilustracje zimowych zabaw – będzie to od razu wspaniała inspiracja do kolejnych szaleństw w krainie lodu!

    43. Stwórzcie kalendarz na nowy rok – ten zbliża się przecież wielkimi krokami! Możecie zrobić różne jego warianty – w zależności od wieku dziecka. Może kalendarz z porami roku? Albo nazwami miesięcy? Niech dzieci naklejają naklejki lub rysują obrazki oznaczające różne, powtarzalne co rok wydarzenia: ferie, czas zimowych szaleństw i zabawy śniegiem; wiosna – pora topienia marzanny, wypatrywania ptaków i pierwszych roślin, Wielkanoc; lato – Dzień Dziecka, wyjazdy nad morze, opalanie; jesień – czas robienia kasztanowych ludzików w przedszkolu i tak dalej.

    44. Konkurs na najpiękniejsze przebranie na Króla lub Królową Zimę!

    45. Gra w bierki z użyciem lasek cukrowych? Czemu nie! Grajcie rękami lub... buziami!

    46. A może świąteczne bingo? Skorzystajcie z jednego z wielu gotowych szablonów lub stwórzcie własne materiały!

    47. Stwórzcie zimowe rzeźby z masy solnej! Możecie poprosić dzieci o ich udekorowanie lub pomalowanie!

    48. Świąteczny łańcuch ze... słów! Poproście dzieci, aby usiadły w kółeczku na dywanie. Pierwsze dziecko podaje nazwę dowolnego przedmiotu. Kolejne dziecko buduje swoje skojarzenie do podanego słowa i tak dalej, i tak dalej.

A teraz krótka seria inspirowanych zimą zabaw logopedycznych!

    49. Zimą dzieci uwielbiają zjeżdżać z górki na sankach! Czy twój język też to potrafi? Jeździj nim po podniebieniu, zaczynając od wałka dziąsłowego (miejsca za górnymi ząbkami), w kierunku gardła.

    50. Mały reniferek nabiera na łyżeczkę świąteczne kakao. Czy twój język potrafi zamienić się w łyżeczkę? Spróbuj unieść do góry jego boki!

    51. Wiewiórka zapala świąteczne świeczki jedna po drugiej. Dotykaj językiem i lekko dociskaj każdy górny ząbek od wewnętrznej strony.

    52. Miś z zającem bawią się w zdmuchiwanie okruszków po wigilijnej kolacji – wymawiają szeptem sylaby „pu, pu, pu” tak, aby pęd powietrza przesuwał każdy okruszek. Twoja kolej! Połóż kartkę na dłoni niczym okruszek i wymawiaj „pu, pu, pu”, dopóki podmuch powietrza z twoich ust jej nie strąci.

    53. Czas na zabawną sesję fotograficzną pod choinką – robimy miny do zdjęć! Ponaśladuj rybkę! Zaokrąglij wargi, a potem otwieraj je i zamykaj jak ryba.

    54. Dzisiaj wyjątkowo mroźny dzień! Trochę zmarzłeś podczas zabawy na śniegu! Rozgrzej się, chuchając 5 razy w swoje dłonie.

    55. Napij się przez słomkę przestudzonej zimowej herbatki! Wciągaj powietrze przez usta ułożone w dziubek i wyobraź sobie, że wypijasz powoli całą szklankę!

Powyższe zabawy logopedyczne na podstawie gier edukacyjnych od Kapitana Nauki: Leśny bal. Gra logopedyczna oraz Leśne harce. Zabawy logopedyczne.

Zimowe zabawy ruchowe dla dzieci

    56. Śnieżynkowy trening równowagi! Potrzebujecie taśmy papierowej (np. malarskiej). Na rynku dostępna jest także taśma w kolorze ciemnoniebieskim i właśnie ta będzie najlepiej pasować do tej zabawy. Na podłodze wyklejcie z pasków taśmy kształt śnieżynki. Poproście dzieci, żeby na bosaka lub w skarpetkach wędrowały po ramionach śnieżynki, stawiając ciasno stopę za stopą!

    57. Zimowy tor przeszkód w sali! Pachołki w czapkach mikołajkowych, biało-czerwone hula-hop, wypełnione watą butelki – to tylko niektóre z przeszkód, które możecie ustawić w sali, aby urządzić dzieciom wspaniałe, sprawnościowe wyzwanie!

    58. Zabawa w zimno-ciepło! Bardzo popularna i lubiana przez dzieci propozycja! Zasady są proste – chowany jakiś przedmiot, szukający musi go znaleźć, podążając za instrukcjami „zimno”, „ciepło”, „lodowato”, „gorąco” itp. Zabawa w zimno-ciepło doskonale sprawdzi się też jako forma aktywności na świeżym powietrzu. Może oczywiście przybrać postać szukania skarbów w śniegu, ale też – odgadywania wybranego przez grupę obiektu z najbliższego otoczenia.

    59. Zabawa w „zamarzanie” – gra muzyka, przedszkolaki tańczą, podskakują i… zamarzają. Kiedy muzyka raptownie cichnie, dzieci muszą zamarznąć, zatrzymać się nieruchomo! Kto się poruszy, ten odpada!

    60. Lodowe figury – nieco podoba zabawa do tej opisanej powyżej. Prosimy dzieci, aby w miarę możliwości przyszły ubrane na biało. Każdy przedszkolak będzie udawał przed grupą lodową, zastygłą w wyszukanej pozie figurę – baletnicy, łabędzia, liska czy rozpościerającego skrzydła anioła. Na klaśnięcie trzeba zmienić pozycję. Kto zrobi najśmieszniejszą pozę?

    61. Zimowo-świąteczny spacer w poszukiwaniu estetycznych przeżyć! Wybierzcie się na wędrówkę wśród pięknie przystrojonych ulic, obejrzyjcie świąteczne światełka. A poza okresem świątecznym – obowiązkowy spacer wśród padających płatków śniegu!

    62. Wyjdźcie w teren i zostańcie ornitologami! Zdobądźcie uprzednio wiedzę o ptakach zimujących w naszym kraju. Może jakaś przystępnie napisana encyklopedia? 

    63. A może odwiedzicie lokalny targ świąteczny? Spacer między kolorowymi straganami na pewno was rozrusza!

    64. Poudawajcie zachowanie zimowych zwierząt! W jaki sposób porusza się wiewiórka? W jakiej pozycji zimuje jeż? A może wcielicie się w rolę bobrów gromadzących zapasy na zimę? Fanom tych ostatnich zwierzątek polecamy naszą grę matematyczną Licz dobrze, bobrze.

    65. Nie może zabraknąć tańców w kółku! Wymyślcie własny układ do ulubionej zimowej piosenki! 

    66. Zimowy labirynt na podłodze! Wyklejcie taśmą malarską podłogę na kształt labiryntu! Poproście dzieci, aby, dmuchając w słomkę, „wyprowadziły” papierową kulkę na zewnątrz pułapki!

    67. Jak zima, to nie może zabraknąć gry w hokeja.... w sali! 

    68. Zimowe kalambury ruchowe! Przygotuj hasła związane z panującą za oknami zimą. Niech przedszkolaki porządnie się nagimnastykują, żeby pokazać rówieśnikom, o jaki obiekt chodzi!

    69. Taniec wirujących płatków śniegu! Dzieci stają się... płatkami spadającego śniegu! W rytm spokojnej muzyki pokazują swój wir i taniec na wietrze! 

    70. Ostatnie już z naszych ćwiczeń ruchowych nawiązuje do tak obfitych w zimowym sezonie prezentów! Oto instrukcja pozycji jogi dla dzieci (z pakietu kart Joga dla dzieci. Trening ciała i umysłu) nazwanej Kokardką (Sukhasana)! Dwie pierwsze części opisu możecie odczytać z dziećmi na głos! 

Kokardka nie tylko ładnie wygląda, ale pozwala wiązać tasiemkę lub wstążkę tak, by dało się je rozwiązać. Splecenie nóg w kokardkę utrzymuje ciało w pozycji, która pozwala się wyciszyć.

Usiądź na środku maty, skrzyżuj nogi i ustaw kostki pod kolanami. Wyprostuj się.

Kolana powinny być na wysokości bioder. Jeśli są wyżej, usiądź na złożonym w kostkę kocu. Kokardka, czyli po prostu siad skrzyżny, to doskonała pozycja na rozpoczęcie praktyki jogi.

Zimowe zabawy sensoryczne

    71. Jak jeszcze można zrobić bałwana bez zabawy śniegiem? Potrzebujecie torebki strunowej, odrobiny waty, guzików lub drobnych dżetów czy kryształków. Dzieci szczelnie wypełniają torebkę watą, zasuwają ją, a następnie doklejają bałwankowi oczka, nosek i usta! Miły w dotyku i bynajmniej nie zimny bałwanek gotowy!

    72. Zabawa w wyławianie kostek lodu! Do plastikowej miski nalejcie trochę wody o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłej, wrzućcie do środka kilka kostek lodu, wręczcie dziecku plastikową łyżkę i poproście o sprawne wyłowienie zimnych kosteczek zanim zupełnie się rozpuszczą!

    73. Sensoryczna miska z ryżem. Zimowe zabawy dzieci mogą zwyczajnie nawiązywać do panującej pory roku dzięki odpowiednio dobranej kolorystyce! Do wszelkich misek czy mas sensorycznych spróbujcie zatem używać białych (lub np. zabarwionych na niebiesko) produktów. Doskonale sprawdzi się tu zatem ryż! Do plastikowego pudelka wsypcie nieugotowany ryż, zakopcie drobne przedmioty o różnej fakturze, twardości i rozmiarze. Poproście, żeby dziecko wydobywało ukryte „skarby” i na przykład klasyfikowało je według różnych cech: koloru, kształtu, wielkości, literki, na jaką zaczyna się nazwa itd.

    74. Śnieżynka z płatków kosmetycznych! Na podłodze ułóżcie arkusze brystolu (o kolorze innym niż biały) lub szarawego papieru pakunkowego. Cienką linią narysujcie ramiona śnieżynki – im więcej będzie miała „odnóg”, tym ciekawsza będzie zabawa! Poproście dzieci, aby wzdłuż linii przyklejały białe, okrągłe płatki kosmetyczne. W ten sposób stworzycie miłe w dotyku, mięciutkie płatki śniegu. Możecie też użyć waty, wacików, ścinków papieru czy kulek z bibuły.

    75. Zimowe porządki! Rozsypcie na podłodze foliowe lub papierowe skrawki imitujące śnieżynki (ewentualnie waciki lub płatki kosmetyczne), dajcie dziecku plastikowy, kolorowy zestaw: szufelkę i zmiotkę. Czas posprzątać!

    76. Zróbcie z dzieckiem narty! Z dwóch kawałków tektury wytnijcie dwa „szczebelki” - czyli pasy zakończone trójkątem, które będą imitować kształt nart! Na środku każdej „narty” doklejcie puste pudełko po chusteczkach, to będzie mocowanie na stopy! I gotowe!

    77. Pingwinki z plastikowych butelek! Plastikowe butelki po wodzie (najlepiej wysokie i wąskie) wypełniamy watą, to będzie pingwinkowy brzuszek. Z czarnego papieru doklejamy skrzydełka i grzbiet. Potrzebujemy jeszcze czegoś na oczka i nosek!

    78. Wyścig na przenoszenie kulek śniegu! Przygotujcie jednakowe tacki, butelki plastikowe, kulki z waty oraz miseczki. Musicie przenieść wszystkie kulki z tacy do miski, zasysając każdą z nich butelką!

    79. Igloo w domu. Znajdźcie dużo pudełek o rozmaitym kształcie! Każde pudełko pomalujcie białą farbą (chyba, że macie szczęście i jesteście już posiadaczami pudełek ze śnieżnobiałej tektury) – to będzie budulec do waszego zimowego domku! Pamiętajcie o wąskim i niskim wejściu!

    80. Budowanie karmnika dla ptaków! Potrzebujecie: patyczków po lodach lub patyczków lekarskich, kleju (wikolu lub kleju w pistolecie), nasionek dla ptaków. Oto dokładna instrukcja wykonania karmnika:

1. Patyczki do lodów (pomalowane lub nie) układamy równolegle do siebie, tworząc kwadratową podstawę, tak dużą jak to tylko możliwe. Łączymy je ze sobą wikolem lub klejem na gorąco.
2. Przyklejamy inne patyczki w poprzek, aby zapewnić stabilność podstawy.
3. Odwracamy podstawę do góry nogami i na dwóch jej przeciwległych krawędziach naklejamy po jednym patyczku. Nazwijmy te krawędzie 1 i 2.
4. Kolejne dwa patyczki przyklejamy na pozostałych dwóch przeciwległych krawędziach (będziemy je nazywać krawędziami 3 i 4), tak aby były umieszczone na patyczkach z poprzedniego punktu.
5. Powtarzamy według wzoru: dwa patyczki na krawędziach 1 i 2, dwa patyczki na krawędziach 3 i 4, dwa patyczki na krawędziach 1 i 2... i tak dalej, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości, czyli pomiędzy 5 a 10 cm.
6. Pozwalamy karmnikowi wyschnąć i za pomocą sznurka przywiązujemy go do wybranego drzewa.
7. Na koniec napełniamy go odrobiną nasion lub owoców.

Zabawa pochodzi z książki: Beatriz M. Muñoz, Nitdia Aznárez, Montessori. 80 zabaw z dziećmi, tłum. Daniela Helwig, Dominika Malinowska, Warszawa 2021, s. 32-33.

    81. Lodowe rzeźby – woda to niesamowita substancja! Kiedy zamarza, to można z niej stworzyć prawdziwe wspaniałości!

Niezbędne materiały:

1. skarby natury,
2. pojemniki do recyklingu (świetnie nadadzą się opakowania Tetra Pak i pojemniki po jogurtach),
3. plastikowe talerze lub pokrywki pojemników,
4. naczynie z wodą (butelka lub dzbanek do przelewania),
5. sznurek,
6. nożyczki,
7. balony.

Przebieg działań:

    • Zbierzcie naturalne skarby (dbając o to, aby nie niszczyć przyrody) i umieśćcie je w różnych pojemnikach, by zrobić medaliony, lampiony lub kule.

Medaliony

    • Umieśćcie zebrane przedmioty na pokrywkach lub talerzach i zalejcie je wodą. Utnijcie kawałek sznurka i zanurzcie jego końce w wodzie, tak aby pętelka wystawała poza talerz (posłuży do powieszenia medalionu). Zostawcie naczynia w zamrażarce, aż woda zamarznie.

Lampiony

    • Umieśćcie wasze skarby w pojemniku i napełnijcie go do połowy wodą. Włóżcie mniejszy pojemnik do środka, aby utworzyć otwór na świecę. Aby mały pojemnik trochę się zanurzył, napełnijcie go ryżem, szklanymi kulkami, kamykami... Zostawcie zestaw w zamrażarce, aż zamarznie.

Kule

    • Włóżcie wasze skarby do balonika i napełnijcie go wodą. Zwiążcie balon i zostawcie w zamrażarce. Część, która będzie dotykać półki zamrażarki, stanie się płaska i będzie można na niej umieścić świecę. Następnego dnia ostrożnie przetnijcie węzeł i wyjmijcie kulę z balonika.

Zabawę znajdziesz w: Beatriz M. Muñoz, Nitdia Aznárez, Montessori. 80 zabaw z dziećmi, tłum. Daniela Helwig, Dominika Malinowska, Warszawa 2021, s. 146–147.

    82. Imienne bałwanki – niech każde dziecko zbuduje bałwanka z tylu kulek, ile literek liczy jego imię! Możecie wykorzystać papierowe białe kółeczka, na których dzieci zapiszą poszczególne litery.

    83. Czapka renifera. Bardzo prosto ją wykonać! Zaopatrzcie się jedynie w kolorowe papiery: dużo brązowego, nieco białego i czarnego. Najpierw potrzebna jest opaska – wykonajcie ją z brązowego papieru i dopasujcie dokładnie do rozmiaru dziecięcej główki. A jak zrobić poroże? Odrysujcie na kartce ręce i dokładnie wytnijcie! Przyklejcie po obu stronach opaski. Jeszcze dodatki i gotowe!

    84. Zimowe ramki na zdjęcia – należy dostarczyć dzieciom tekturową ramkę, możecie wykorzystać niepotrzebne passe partout. Wręczcie najmłodszym wikol, kolorowe koraliki, papier, farby i wszelkie materiały plastyczne, które wydadzą się wam odpowiednie. Poproście dzieci, aby udekorowały ramkę w klimacie świąteczno-zimowym.

    85. Drzewo wspólnotowe – potrzebny jest brystol, trochę zielonej farby i... dużo rączek gotowych do współpracy. Prosimy kolejno każde dziecko o pomalowanie wewnętrznej strony dłoni zieloną farbą, a następnie – o odciśnięcie jej na brystolu. Zadbajcie wspólnie o ułożenie odbitek w kształt choinki – czy palce nie przypominają igliwia?

    86. Świąteczne drzwi – przywitajcie świąteczny nastrój! Bądźcie dobrymi gospodarzami dla zimy! Pomyślcie, jak wspólnie możecie udekorować drzwi – obwiązać je wstążeczką? Przykleić bałwana? A może trzeba przyczepić płatki śniegu na futrynę?

    87. Choinkowe inicjały – dzieci wycinają z tektury literkę, od której zaczyna się ich imię. Następnie oplątują tekturę ciasno sznurkiem, wstążką lub tasiemką bibuły. W ten sposób mogą wykonać wspaniałą, personalizowaną ozdobę choinkową.

    88. Malowanie igliwia... widelcem. Zanurzamy widelec w zielonej farbie i odciskamy go na kartce, tworząc okrąg. Uzyskamy w ten sposób piękny świąteczny wieniec!

    89. Choinki i bańki z folii bąbelkowej – na folii bąbelkowej malujemy farbą trójkąt (choinka) lub koło (bombka), odciskujemy ją następnie porządnie na kartce papieru! A na koniec ozdabiamy nasz rysunek!

    90. Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną! Aby wprowadzić zimowe zabawy, wcale nie trzeba stronić od prostych i – pozornie – ogranych pomysłów!

    91. Nastrojowe witraże z bibuły lub kolorowej folii. Pomóżcie maluchom wykonać „szkielety”, pomalujcie je na czarno. Następnie poproście malców o dorabianie kolejnych „szkiełek”. Gotowe witraże zawieście w oknach!

    92. Ozdabianie pierniczków – nie musicie ich samodzielnie wypiekać, kupcie gotowe pierniczki, najlepiej w różnych kształtach: serduszek, gwiazdek, ludzików. Niech dzieciaki wezmą w ruch lukier, kolorowe posypki, płynną czekoladę, konfitury, bakalie i orzechy! Smacznej zabawy!

    93. Szyszkowe choinki – jeśli w zapasach wciąż jeszcze macie jakieś skarby z jesieni, to ta zabawa jest dla was. Potrzebujemy szyszek! Malujemy je na zielono, doklejamy drobne kuleczki ze zwiniętej bibułki. Otrzymujemy w ten sposób maleńki świąteczny lasek choinek – krasnoludki się ucieszą!

    94. Malowanie na śniegu wcale nie musi być zabawą zarezerwowaną wyłącznie na wyjścia na dwór. Taki „śnieg” możecie wyczarować też w domu lub w przedszkolnej sali. Wystarczy tacka i trochę... soli kuchennej. Doskonale będzie udawała śnieg. Do tego farbki i zabawa gotowa!

    95. Budowanie igloo z kostek cukru! To pyszna zabawa! Możecie też pokusić się o stworzenie pałacu Królowej Śniegu!

    96. Nawlekanie koralików! Zróbcie biżuterię dla Królowej Śniegu lub barwny łańcuszek choinkowy.

    97. Wydeptywanie kształtów na papierze! Zapewnijcie dzieciom arkusz brystolu lub dużo płasko rozłożonych kartonów! Niech pomalują sobie spody stóp kolorowymi farbkami i... do dzieła! Może uda się wydeptać wspólną kolorową bombkę-olbrzymkę? 

    98. Wybudujcie igloo z rolek papieru toaletowego

    99. Antystresowe bałwanki! Będziecie potrzebować: białych baloników, czarnego i pomarańczowego markera, plastikowego lejka, wypełnienia (sypkiego ryżu, soli, kaszy, nasion grochu lub fasolki – wybór należy do was, pamiętajcie jednak, aby ziarenka mogły przejść przez wylot lejka). Baloniki wypełniamy dowolnym materiałem, korzystamy przy tym z lejka. Uważamy, by nie przesadzić z rozmiarem naszego worka antystresowego – powinien mieścić się w dłoni! Zawiązujemy balonik, a na jego powierzchni rysujemy markerami bałwankową twarz! 

    100. Świeczniki z masy solnej, wysadzane kamykami i koralikami! 

    101. Stwórzcie wersję zimową kamyków, które będą wam służyły do późniejszych zabaw w tworzenie opowieści. Namalujcie lub naklejcie na kamykach obiekty kojarzące wam się z zimą!

A może chcecie podzielić się własnymi pomysłami na ciekawe zimowe zabawy? 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Popularne artykuły

  • Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

    Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

  • Proste zabawy logopedyczne w domu

    Proste zabawy logopedyczne w domu

  • Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

    Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

  • Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

    Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

  •  Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

    Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

Tagi

Loading...