Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie

Blog Kapitan Nauka

Kreatywne zabawy dla jednego dziecka

Kiedy dzieci są w grupie, nigdy nie narzekają na nudę. Zawsze znajdą sobie jakieś zajęcie albo wymyślą wspólną zabawę. Sytuacja jest znacznie trudniejsza, gdy dziecko jest samo. Wówczas pojawia się problem: co by tu porobić? I choć nuda jest niezbędnym elementem zdrowego rozwoju psychicznego oraz ma bardzo pozytywny wpływ na kreatywne myślenie, to w nadmiarze bywa męcząca. Jeżeli Twój maluch narzeka na brak ciekawych zabaw, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami gier edukacyjnych przeznaczonych dla jednego gracza!

Czym się kierować, wybierając dla dziecka gry planszowe dla jednego gracza?

Najważniejszym kryterium, które trzeba brać pod uwagę, wybierając dla dziecka gry edukacyjne, jest wiek. Poziom trudności gry musi być idealnie dopasowany do fazy rozwojowej malucha, aby mógł sprostać wszystkim wyzwaniom pojawiającym się podczas rozgrywki. Zbyt skomplikowana gra może frustrować i zniechęcać dziecko do zabawy. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwracać uwagę przy zakupie gry edukacyjnej, jest jej tematyka. Receptą na sukces jest dopasowywanie jej do aktualnych zainteresowań i pasji malucha. Dzięki temu będzie on mógł poszerzać swoją wiedzę, zyskiwać nowe umiejętności oraz trenować koncentrację, logiczne myślenie, czy spostrzegawczość. Warto pamiętać, że nauka przez zabawę nie sprawia dzieciom żadnych problemów. Jest czystą przyjemnością.

Jakie kreatywne gry dla jednego dziecka warto mieć w domu?

Aby ułatwić Ci wybór właściwej gry edukacyjnej, przygotowaliśmy kilka propozycji dopasowanych do konkretnych przedziałów wiekowych. Oto kreatywne gry dla jednego dziecka, dzięki którym nawet podczas niepogody czy choroby czas będzie upływał przyjemnie:

  •  

         1. Gry edukacyjne dla dzieci od 3 roku życia.

  • Doskonałą grą dla najmłodszych dzieci jest np. Droga. Duże puzzle z grą. Ta kreatywna zabawa daje możliwość zbudowania własnej trasy, która może mieć nawet 3 metry długości! Dziecko wciela się w architekta infrastruktury drogowej, planując rozmieszczenie parkingów, sygnalizacji świetlnej i stacji benzynowych. Po jej złożeniu można zacząć fascynujący wyścig. Kolejną propozycją dla dzieci od 3 roku życia jest gra Miś i pszczoły. Gra kooperacyjna. Choć jest to przede wszystkim wciągająca gra rodzinna, która uczy wspólnego rozwiązywania problemów, to można w nią grać także w pojedynkę. Świetnie rozwija myślenie strategiczne i ćwiczy umiejętność skupiania uwagi.

  •    

        3. Gry edukacyjne dla dzieci od 5 roku życia.

  • Jeśli chcesz wprowadzić dziecko w świat programowania, możesz podsunąć mu gry edukacyjne uczące używania algorytmów i sekwencji. Jedną z takich gier jest Zakodowana wieża. Gra na kodowanie. Uczy ona podstaw programowania bez konieczności używania komputera. Kolejną grą tego typu jest Zakodowany zamek. Gra na kodowanie.

Dzięki takim zabawom dzieci nabywają umiejętność tworzenia jasnych komunikatów i zrozumiałych komend. Uczą się również efektywnego planowania, a także rozwijają logiczne myślenie oraz pomysłowość.

Aldona Bielska - mama Jagny i Kaliny

Sprawdź więcej pomysłów, które sprawdzą się zarówno jako gra dla jedynaka lub dla dziecka, które ma ochotę bawić się samodzielnie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Popularne artykuły

  • Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

    Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

  • Proste zabawy logopedyczne w domu

    Proste zabawy logopedyczne w domu

  • Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

    Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

  • Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

    Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

  •  Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

    Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

Tagi

Loading...