- today
- label Dla maluszka
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 47 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Spis treści:
- Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka – jak je dobrze zaplanować?
- Zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka
- Zabawy na rozwijanie zmysłów rocznego dziecka i rozwój mowy
- Zabawy podłogowe
- Zabawy ruchowe
- Zabawy w kuchni z maluchem
- Zabawy w wannie
- Zabawy na świeżym powietrzu
- Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka – podsumowanie
Rok to poważny wiek! Dziecko drepcze już – co prawda czasem chwiejnie, lecz wciąż dziarsko! – po domu. Jego rączki chętnie chwytają i obracają przedmioty. Wszystko jest atrakcyjne, co rusz pokazywane paluszkiem i witane uśmiechem. Z radością wyłapujecie pierwsze słowa malucha, pierwsze „mama” czy „tata”, a nawet – zupełnie nowe, nieznane jeszcze polszczyźnie twory! Słowem – towarzyszycie małemu człowiekowi w niezwykle intensywnym i nieraz żywiołowym procesie rozwoju i odkrywania świata! Do takiego zadania warto się przygotować i zaopatrzyć w pokaźny zestaw inspiracji na różne, ciekawe i rozwijające dla rocznego dziecka zabawy! Poznajcie naszą listę!
• Z tego artykułu dowiesz się, co ciekawego i pożytecznego można robić w domu i na świeżym powietrzu z rocznym dzieckiem.
• Jeśli nie wiesz, jak urozmaicić dziecku zabawę, to koniecznie zapoznaj się z naszą listą 33 pomysłów na aktywności dla rocznego malucha.
• Znajdziesz tutaj najfajniejsze zabawy różnego typu: zabawy sensoryczne, zabawy na rozwój zmysłów rocznego dziecka, zabawy podłogowe, zabawy ruchowe, zabawy w kuchni, zabawy w wannie, aktywności na świeżym powietrzu!
• Podpowiadamy też, jakie materiały codziennego użytku można wykorzystywać do zabaw z dzieckiem, m.in. sypkie produkty spożywcze, plastikowe pojemniki, barwniki spożywcze, taśmę malarską czy folię bąbelkową.
Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka – jak je dobrze zaplanować?
Dobrze zaplanowane zabawy powinny w możliwie wszechstronny sposób wspierać rozwój rocznego dziecka: jego sprawności ruchowej, motoryki małej, percepcji wzrokowej, mowy i wielu, wielu innych umiejętności poznawczych. Warto zatem różnicować oferowane maluchowi aktywności, starając się zaopiekować różne obszary rozwoju psychofizycznego dziecka.
W zanadrzu powinniśmy zatem mieć zabawy na rozwijanie zmysłów rocznego dziecka (wzroku, słuchu, węchu...), zabawy ruchowe (w wersji do domu i na zewnątrz), ćwiczenia pozwalające rozwijać mowę. Planując zajęcia dla rocznego malca dobrze także wziąć pod uwagę różne miejsca i okoliczności, w których na co dzień funkcjonujecie: coś na czas oczekiwania w kolejce do lekarza, coś na podróż, coś do kąpieli. Potrzebujecie także pomysłów na atrakcje na świeżym powietrzu, w domu – na dywanie czy przy stoliku.
Warto dbać o różnorodność przestrzeni, w których dziecko spędza czas na zabawie, ponieważ właśnie kontakt z najbliższym otoczeniem i nauka przez doświadczanie to stymulanty wszechstronnego rozwoju człowieka. I na koniec warto pamiętać, że Wasze indywidualne pasje, potrzeby i zwyczaje, są niezwykle ważne w planowaniu aktywności z dzieckiem, nie rezygnujcie z ulubionych form spędzania czasu, starajcie się raczej nieco je urozmaicić przez włączenie kilku ciekawych zabaw!
Zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka
1. Zabawy z klockami! Pozwalajcie rocznemu dziecku bawić się klockami jak najczęściej! Podczas tej zabawy dziecko ćwiczy motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową czy wyobraźnię przestrzenną. A do tego – to okazja do eksperymentowania, niszczenia stworzonych budowli i zapoznawania się ze skutkami swoich działań. Pamiętajcie, że „klockiem” może być praktycznie wszystko – pudełka, pokrojone owoce i warzywa itd.
2. Odrywanie przedmiotów. Potrzebujecie do tego taśmy malarskiej i lekkich przedmiotów, np. rolek po papierze toaletowym, papierowych talerzyków lub kubków. Przyklejcie je za pomocą kawałków taśmy do ściany i poproście malucha, aby odkleił każdy obiekt. Rozmieśćcie je na różnych wysokościach! Najprostsza wersja zabawy: użyjcie karteczek samoprzylepnych.
3. Zabawa w klasyfikowanie! Potrzebujecie taśmy malarskiej oraz arkuszy kolorowego papieru. Na podłodze wyklejcie z taśmy spore koło, kwadrat i trójkąt. Te same kształty wytnijcie z papieru. Poproście dziecko o ułożenie ich w odpowiednim miejscu na podłodze. W wersji prostszej każdej figurze odpowiada jeden kolor, w wersji bardziej zaawansowanej (także dla starszych dzieci) – figury występuję w różnych kolorach i/lub rozmiarach.
4. Zabawy w segregację zabawek. Aktywność zbliżona do tej opisanej powyżej, ale nieco bardziej związana ze światem codziennych spraw malucha. Przy okazji można wprowadzić podstawy nauki dbania o porządek: misie trzymają się razem, piłki mają swoje miejsce obok szafy, a książeczki mieszkają na regałach.
5. Jeśli nudzi Wam się segregowanie, to co powiecie na rzucanie zabawkami? Przygotujcie jakiś cel – np. koszyk czy pojemnik i wybierzcie te zabawki (najlepiej miękkie), którymi można bezpiecznie rzucać. Zróbcie konkurs! Które zabawki lecą dalej? Którymi trudniej trafić do celu? W ten sposób nie tylko poeksperymentujecie, lecz także pokażecie dziecku, że należące do niego przedmioty mają mnóstwo różnych, nie zawsze oczywistych właściwości i zastosowań.
6. Malowanie za pomocą rolek po papierze toaletowym. Przygotujcie farby, paletę lub tackę, kartki papieru (najlepiej wielokolorowe), duuużo rolek po papierze toaletowym. Te ostatnie posłużą nam jako pędzle. Wystarczy naciąć jedną stronę rolki, tworząc paski o różnej szerokości. To będzie nasze „włosie pędzla”. Przygotujcie kilka różnych rolek. Teraz maczamy tak przygotowane końcówki rolek w farbach i „stempelkujemy” kartkę. Można w ten sposób wyczarować koła, mechanizm zegarka, kwiatki i wszystko, co podpowiada Wam wyobraźnia!
7. Zamiatanie! Zabawy z roczniakiem, jak widać, mogą być naprawdę proste! Przygotujcie zmiotkę i szufelkę, najlepiej z plastiku. Niech maluch zmiata różnorodne drobiazgi – piórka, kaszę, mąkę, pluszowe pompony, ścinki papieru, kawałki tkanin itd. To zabawa rozwijająca małą motorykę czy koordynację oko-ręka.
Inne zabawy na rozwijanie zmysłów rocznego dziecka i rozwój mowy
8. Zabawy na rozwój mowy! Pamiętaj, że wkraczacie w fazę, w której wasze dziecko intensywnie uczy się mówić! Wasze zabawy powinny zachęcać malucha do interakcji, wypowiadania pierwszych wyrazów dźwiękonaśladowczych, reagowania na różne słowa (na przykład przez pokazanie wspomnianego przez rodzica obiektu paluszkiem). Przydadzą Wam się do tego np. obrazki lub puzzle.
Możecie skorzystać z dostępnych w ofercie Kapitana Nauki Pierwszych puzzli, które wspierają rozwój mowy i motoryki maluszków już od 12. miesiąca życia. Znajdziecie tutaj aż dwa tytuły: Auta. Pierwsze puzzle oraz Zwierzęta. Pierwsze puzzle. Każde pudełko mieści 15 dwuelementowych układanek tematycznych oraz instrukcję z poradami dla rodziców. To jednocześnie zabawa rozwijająca małą motorykę (układanie puzzli) oraz mowę – utworzone obrazki zachęcają do naśladowania dźwięków (odgłosów wydawanych przez pojazdy czy zwierzątka, np. miau-miau, brum-brum itd.) oraz poznawania pierwszych słówek, np. kotek, pije itd.
9. Jeszcze w kontekście rozwoju mowy – warto zapewnić dziecku zabawy z dmuchaniem w roli głównej, które nauczą prawidłowego oddychania przez nosek. Potrzebujecie słomki i dowolnych, lekkich przedmiotów, piórek, skrawków papieru. Zachęć dziecko do przesuwania tych obiektów przez wydychanie powietrza – przez słomkę lub tak po prostu! Pokaż jak to robić i dmuchajcie razem, ile sił w płucach!
10. Rozwój wzroku – rozróżnianie kształtów i wielkości. Zaproponujcie dziecku, aby usadziło w szeregu swoje przytulanki od najmniejszej do największej albo poukładało książeczki na półeczce według wysokości itd.
11. Puszki szmerowe – rozwój słuchu! Potrzebujecie pojemników na przyprawy, najlepiej nieprzezroczystych. Do środka wsypcie różne materiały: drobne kamyczki, gałązki, piasek, przyprawy. Razem z dzieckiem potrząsajcie puszkami i doświadczajcie różnego rodzaju wrażeń słuchowych!
UWAGA: ze względów bezpieczeństwa puszki muszą być dobrze zabezpieczone i szczelne! Dziecko nie powinno się bawić puszeczkami samodzielnie, jedynie pod opieką osoby dorosłej!
12. Zabawy zmysłowe – smak i węch! Tutaj nie trzeba silić się na fikuśne zabawy, wystarczy podawać dziecku kawałki różnych nowych produktów do spróbowania. Może nowe warzywo? Jakie ono jest w smaku?
Zabawy podłogowe
13. Zabawa pt. „Uwolnij uwięzione przedmioty”. Do podłogi przyklej taśmą malarską (najlepiej za pomocą kilku pasków) różne drobiazgi, np. zabawki, plastikowe sztućce, książeczki. Poproś dziecko, aby każdą rzecz „uwolniło”, czyli odkleiło od podłogi!
14. Malowanie wodą! Na podłodze rozłóż kolorowy papier, zaoferuj dziecku pojemnik z wodą i waciki lub płatki kosmetyczne do malowania. Nasączajcie waciki w wodzie i twórzcie piękne, efemeryczne dzieła sztuki!
15. Zbudujcie wspólnie szałas lub namiot, gdzie będziecie się chować i czytać wspólnie książeczki!
16. Układajcie puzzle – podczas tej zabawy dziecko ćwiczy motorykę małą, koordynację oko-ręka, wyobraźnię, kreatywność i logiczne myślenie.
17. Oglądajcie wspólnie obrazki i pokazujcie sobie wzajemnie ciekawe obiekty!
Zabawy ruchowe
18. Tor przeszkód – wykorzystajcie fotele, miękkie pluszaki, hula-hop, poduszki i cokolwiek przyjdzie Wam do głowy! Róbcie slalomy, skaczcie i wygłupiajcie się!
19. Tor z folii bąbelkowej! Długi i wąski pas z folii bąbelkowej przymocujcie do podłogi za pomocą farby malarskiej. Zachęćcie dziecko do chodzenia lub czołgania się po nim! Czy pękające bąbelki wywołują w Twoim maluszku jakieś reakcje?
20. Taniec z chustką! Daj dziecku delikatną, niewielką chustkę lub szalik. Puść rytmiczną muzykę i... tańczcie do rytmu! Obserwujcie swoje ruchy w lustrze!
21. Skakanie po „kamieniach”. W roli kamieni niech będą... dekoracyjne poduszki z kanapy! Uwaga, może być ślisko!
Zabawy w kuchni z maluchem
22. Przesypywanie, przelewanie i mieszanie! Skoro jesteśmy w kuchni, to mamy dostęp do rozmaitych produktów o różnych właściwościach. Potrzebujemy łyżki i kilku pojemników. Poproś dziecko o przesypanie kaszy z jednego kubka do drugiego, przelanie wody z miseczki do miseczki itd. Maluch chętnie pomoże Wam piec ciasto i zamiesza sypkie składniki.
23. Ugniatanie ciasta! Roczne dziecko ćwiczy sprawność paluszków, a Wy – macie nie lada pomocnika, a kto wie, czy nie przyszłego cukiernika!
24. Koncert! Jaki? Na garnkach! W ruch niech idą odwrócone do góry dnem garnki, małe i duże, patelnie, rondelki i drewniane łyżki. Zabawa w muzykę jak się patrzy!
25. Malowanie... jogurtem! Rozlej na tacy odrobinę jogurt i pozwól dziecku mazać po nim paluszkami! Możesz dodać odrobinę bezpiecznego barwnika spożywczego!
26. Umyjcie naczynia! Przygotuj plastikową miskę z odrobiną wody i płynu do naczyń (aby powstała piana) i poleć dziecku „umyć” kilka plastikowych (a więc bezpiecznych dla roczniaka) kubków, miseczek czy talerzy.
Zabawy w wannie
27. Zabawy z gąbkami! Bo najfajniejsze zabawy to proste zabawy! Kupcie dużo gąbeczek w różnych, śmiesznych kształtach i kolorach, niech różnią się też fakturą! Dziecko może wyciskać wodę, zdmuchiwać pianę czy myć się gąbeczkami, testując różne wrażenia, jakie dają poszczególne faktury!
28. Przelewanie, wylewanie, napełnianie i eksperymentowanie z butelkami, pojemnikami i kubeczkami! Sięgnijcie po to, co macie pod ręką! Zachęcajcie malucha do testowania – czy da się napełnić tę butelkę do połowy? Która butelka mieści więcej wody? Co widać, jeśli spojrzy się na świat przez wypełniony wodą przezroczysty pojemnik? Jak zachowują się zanurzone w nim przedmioty?
29. Skoro o eksperymentach mowa, to może warto wprowadzić zagadnienie zmian stanu skupienia? Przydadzą się do tego kostki lodu, najlepiej różnokształtne i kolorowe! Dziecko będzie mogło testować, ile czasu potrzeba, by kostka lodu stopniała, jak zmienia się jej kształt…
Zabawy na świeżym powietrzu
30. Turlanie piłki! Sprawdzi się doskonale podczas spaceru w parku. Popchnij lekką piłkę w stronę dziecka i poproś o to samo! A może maluch odrzuci przedmiot?
31. Puszczajcie bańki mydlane! Dzięki temu malec będzie intensywnie dmuchał, co wesprze jego rozwój mowy. A do tego bańki mydlane są wspaniałą pożywką dla wyobraźni i kreatywności!
32. Zabawy obserwacyjne na łonie natury – szukajcie biedronek, wypatrujcie motyli, nasłuchujcie ptaszków! Naśladujcie odgłosy zwierzątek lub szumy miejskiego życia. Dotykajcie liści, patyków, piasku!
33. Zróbcie wspólnie bukiecik – z kwiatów, traw i liści! Wąchajcie każdy element Waszej kompozycji!
Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka – podsumowanie
Fantazja i chęć zabawy u rocznego dziecka nie znają granic! I dobrze! Bo to doskonałe narzędzia do rozwoju! Warto sprytnie i umiejętnie wspierać rozwój rocznego dziecka za sprawą atrakcyjnych aktywności. Tak naprawdę istnieje wiele wspólnych zabaw, które wciągną takiego malucha. Istotne jednak jest zapewnienie mu bezpieczeństwa! Zwłaszcza wtedy, kiedy w ruch idą drobne obiekty: piórka, papierki, kamyczki, groszek, kasza i wiele, wiele innych. Koniecznie miej dziecko zawsze na oku. Pilnie też obserwuj swoją pociechę i sprawdzaj, przy jakiego rodzaju aktywnościach dziecko wykonuje czynności potencjalnie dla siebie niebezpieczne. Może się okazać, że na tę akurat zabawę jeszcze dla Twojego maluszka za wcześnie!
Zwracaj też uwagę, które zabawy sprawiają dziecku najwięcej frajdy i jednocześnie – mądrze wspierają rozwój rocznego dziecka! Szukaj różnych urozmaiceń i sposobów na skomplikowanie ulubionych zabaw!
Jeśli szukasz pomysłów na zabawy dla starszych dzieci, to przejrzyj nasze artykuły zbierające pomysły na zabawy wiosenne, jesienne, zimowe, logopedyczne i zabawy rozwijające spostrzegawczość.
Komentarze (0)