Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie

Blog Kapitan Nauka

Maluch lubi kontrasty. Poznawanie świata zaczyna się od zmysłów

Jak ja to widzę?

Świat oczami malucha jest na początku rozmyty, nieostry i czarno-biały. Dziecko rejestruje to, co jest oddalone o ok. 20 cm, jak twarz rodzica. Przez pierwsze 30 dni życia uczy się śledzić ruch przedmiotu, a w 3. miesiącu obraca głowę za znikającym obiektem czy osobą. Pojawiają się reakcje w postaci odwzajemnienia uśmiechu. Wreszcie świat staje się trójwymiarowy, dziecko rozpoznaje osoby i przedmioty, patrząc na nie z różnej perspektywy: gdy siedzi w wózku, jest noszone na rękach lub leży na brzuszku na macie.

Ekspert o kartach kontrastowych

Wzrok maluszka przyciągają wyraźnie zarysowane wzory i przedmioty o zdecydowanie kontrastowych barwach, przy czym najbardziej zauważalna jest granica między białą i czarną. Aby umożliwić maluchom zdobywanie doświadczeń wzrokowych, powinniśmy dobierać otaczające je kolory na zasadzie kontrastu.

Anna Zych – pedagog, terapeuta pedagogiczny i doradca metodyczny

Zabawa w czarne i białe

W rozwoju spostrzegania wzrokowego świetnie pomaga pokazywanie kart kontrastowych z jednoczesnym nazywaniem obiektów na nich przedstawionych. Materiał ilustracyjny powinien być różnorodny. Karty należy przybliżać do oczu dziecka (ale nie bliżej niż na odległość 20 cm) i powoli oddalać. Można je także zrzucać z wysokiego stolika, by dziecko mogło obserwować ruch karty, a potem obrazek, który leży na podłodze.

Propozycje zabaw stymulujących wzrok

Wkładajcie zabawki do pudełka i wyjmujcie; potrząsajcie nimi, by wydawały dźwięk; rzucajcie i obserwujcie, jak spadają. Wskazujcie paluszkiem obrazki w książce, pociągajcie przedmioty za sznurek i wkładajcie małe foremki do większych.

Autorka:

Monika Biaduń-Maciejewska – mama Łucji, pedagog, absolwentka doktoranckich studiów pedagogicznych, recenzentka merytoryczna publikacji edukacyjnych dla dzieci. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju dziecka i pasjonatka metod edukacji alternatywnej. Entuzjastka kreatywnych zabaw, które rozbudzają dziecięce zainteresowania i wyobraźnię oraz wspierają samodzielne myślenie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Popularne artykuły

  • Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

    Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

  • Proste zabawy logopedyczne w domu

    Proste zabawy logopedyczne w domu

  • Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

    Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

  • Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

    Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

  •  Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

    Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

Tagi

Loading...