- today
- label Czytanie i pisanie
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 391 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Spis treści
1. O co warto zadbać, aby nauka pisania była efektywna?
2. Jak możesz wspierać dziecko w trakcie nauki pisania? Dodatkowe wskazówki
3. Korzystaj z dobrych i sprawdzonych narzędzi – Elementarz i Ćwiczenia do nauki pisania z Bazgrakami
W tym artykule poznasz praktyczne wskazówki, które ułatwią Twojemu dziecku naukę pisania liter i sprawią, że stanie się ona fascynującą zabawą!
Pokażemy Ci niezbędne elementy, o które trzeba zadbać, zanim usiądziecie do nauki. Dowiesz się także, jak możesz wspierać rozwój umiejętności pisania swojego dziecka. Na samym końcu poznasz niezastąpione narzędzia, z których Twój mały odkrywca może korzystać podczas nauki.
O co warto zadbać, aby nauka pisania była efektywna?
• Poprawna postawa dziecka podczas nauki pisania
Przedszkolak powinien siedzieć na krześle przy stole, z nogami opartymi o podłogę. Jeśli stopy nie dotykają podłogi, zapewnij im dodatkowe podparcie, np. pudełko, puf lub podnóżek.
Barki powinny być opuszczone, głowa lekko pochylona, a plecy proste. Ponadto odcinek lędźwiowy i dolny piersiowy kręgosłupa powinny być oparte o krzesło, a kolana i biodra ustawione pod katem prostym.
• Aktywność fizyczna
Zachęcaj dziecko do różnorodnej i regularnej aktywności fizycznej. Pływanie, skakanie na skakance, wspinaczka, taniec czy inne ulubione ćwiczenia rozwijają motorykę dużą, która jest podstawą rozwoju motoryki małej, czyli sprawności dłoni i palców oraz grafomotoryki, czyli umiejętności pisania i rysowania.
• Zwróć uwagę na poprawny chwyt mazaka
Czterolatek powinien trzymać pisak trzema palcami (trójpunktowy chwyt pisarski). Palec wskazujący oraz kciuk przypominają pesetę, a palec środkowy stanowi podparcie (na początku nauki podparcie mogą stanowić tez pozostałe palce).
• Pamiętaj o dobrym oświetleniu
Światło powinno padać z przeciwnej strony do ręki trzymającej mazak, nie bezpośrednio na książeczkę.
• Zadbaj o czas
Ćwiczcie krótko, ale regularnie. Powtarzajcie zadania, aż dziecko opanuje trenowane umiejętności.
Jak możesz wspierać dziecko w trakcie nauki pisania? Dodatkowe wskazówki
1. Wracaj do zadań wielokrotnie, a do nauki podchodź jak do treningów!
2. Chwal dziecko jak najczęściej. Zachęcaj je do ćwiczeń pozytywnymi komunikatami. Zamiast: „Nie”, „Niedobrze” powiedz: „Spróbuj jeszcze raz!”, „Świetnie ci idzie! To co? Trenujemy dalej?”.
3. Zwracaj uwagę na wysiłek i rezultat pracy dziecka – to będzie dla niego najlepsza nagroda. Naklejki czy prezenty jako motywatory do ćwiczeń mogą szybko zniechęcić do treningów w kolejnych tygodniach nauki.
4. Baw się razem z dzieckiem. Spędźcie ten czas radośnie i wesoło, buduj jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z nauką pisania.
Korzystaj z dobrych i sprawdzonych narzędzi – Ćwiczenia i Elementarz do nauki pisania z Bazgrakami
Dobrane, opracowane przez specjalistkę ćwiczenia czy elementarze Kapitana Nauki, przygotowane przez specjalistkę wspierają dziecko jeszcze bardziej. Kompleksowy trening nauki pisania stanowią wszystkie książeczki z serii Bazgraki. Nauka pisania.
Bazgraki. Nauka Pisania. Szlaczki i litery (3-5 lat) to zestaw pomysłowych zabaw wspierających przedszkolaka w nauce pisania liter. Książka ze ścieralnymi stronami pozwala dziecku na trenowanie umiejętności grafomotorycznych z radością i bez stresu, bo każda próbę można powtórzyć.
Bazgraki. Nauka pisania. Elementarz (3-6 lat) zawiera różnorodne zabawy grafomotoryczne, które pomagają w rozpoznawaniu liter polskiego alfabetu i uczą ich prawidłowego kreślenia. Dzieci ćwiczą łączenie liter w liniaturze, przygotowując się do pisania sylab, wyrazów i zdań.
Materiał jest podzielony na małe porcje, co ułatwia przyswajanie wiedzy. Każdy rozdział wprowadza litery i sylaby w kontekście, łącząc naukę pisania z poznawaniem świata. Dodatkowo, zawiera prawie 100 kolorowych naklejek, które jeszcze bardziej urozmaicą zabawę!
Bazgraki. Nauka pisania. Wyrazy i zdania. Ćwiczenia (5-7 lat) to kolejna część ćwiczeń z atrakcyjnymi łamigłówkami, które pomagają starszym przedszkolakom w nauce pisania wszystkich liter polskiego alfabetu oraz ich prawidłowego łączenia.
Kolorowe ilustracje z postaciami Bazgraków uprzyjemniają naukę, odnosząc ją do znanego dziecku świata i ułatwiając zrozumienie wyrazów. Dołączony do ćwiczeń ścieralny pisak pozwala na wielokrotne ćwiczenie w przyjemnej atmosferze, a duży format A4 zapewnia komfort pracy. Książki zawierają również wskazówki metodyczne dla rodziców.
Fragmenty tekstu pochodzą z Ćwiczeń i Elementarzy do nauki pisania.
O autorce:
Antonina Szulczyk – jestem nauczycielką czytania i pisania, terapeutką ręki, filologiem polskim oraz trenerką. To właśnie trenerskie podejście do nauki jest dla mnie kluczem do przezwyciężania trudności moich podopiecznych. Pracuję z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, także z uczniami ze spektrum autyzmu, z ADHD oraz zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Moją misją jest dodanie im odwagi i pewności siebie poprzez zróżnicowaną i czerpiącą z wielu dyscyplin pracę z językiem zgodnie z Wittgensteinowską myślą, że „granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”.
Więcej zabaw wspierających naukę pisania:
Komentarze (0)