Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie

Blog Kapitan Nauka

Jak zachęcić dziecko do czytania? Książkowe bingo dla dzieci

Spis treści:

    1. Jak zachęcić dziecko do czytania?
    2. Pożytki z czytelniczego wyzwania
    3. Czytelnicze bingo zasady gry dla dzieci. Jak powinien wyglądać dobry projekt czytelniczego bingo?
    4. Jakie książki warto włączyć do wyzwania czytelniczego dla dzieci?
    5. Książkowe bingo z Kapitanem Nauką

Czytanie książek bez wątpienia przynosi dzieciom wiele korzyści: rozwija wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, uczy krytycznego myślenia i empatii, dodaje wiary we własne siły i pomaga lepiej radzić sobie z problemami, by wymienić tylko niektóre zalety lektur. Nic zatem dziwnego, że tak wielu rodziców chciałoby, aby ich pociechy czerpały radość z czytania i spędzały jak najwięcej czasu z książką. Jednak jak zachęcić dziecko do czytania? Zwłaszcza takie, które zdecydowanie bardziej woli pograć na komputerze lub obejrzeć bajkę na tablecie? I co zrobić, aby najmłodsi nie tylko czytali, lecz także po prostu polubili czytanie? Zapraszamy was dzisiaj do pewnego nietypowego wyzwania! Prezentujemy projekt czytelniczego bingo!

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Rodzicom i wychowawcom, którzy nie wiedzą, jak zachęcić dziecko do czytania, polecamy kilka – bardzo ogólnych – sposobów:

1) Przykład idzie z góry – nawyki czytelnicze dziecka najpełniej kształtują się w domu. Jeśli rodzice nie spędzają czasu na lekturach, to trudno oczekiwać, że dziecko z chęcią sięgnie po książkę. Warto zbudować wokół czytania sieć pozytywnych skojarzeń – wspólne lektury na dobranoc, czytanie dziecku i przytulankom, zabawa z książeczkami aktywnościowymi, dyskusje o przeczytanych wspólnie fragmentach? A może w wyzwanie książkowe pobawią się także dorośli? „Bingo dorośli” i „bingo dla dzieci” wcale nie muszą się od siebie różnić!

2) Kącik czytelniczy dla dziecka – jeśli chcecie, aby wasza pociecha z chęcią sięgała po książki, to zadbajcie o odpowiednie warunki do lektury. Może wygodny fotelik, nastrojowa lampka, uroczy regalik na książki? A do tego ulubiona przytulanka i kocyk? Niech w tle nie leci serial czy teleturniej, pozwólmy młodemu czytelnikowi na odrobinę ciszy.

3) Czytanie ma moc – pokażcie dziecku kolorowe i sympatyczne strony czytania! Przestańcie załamywać ręce nad niską liczbą „odhaczonych” książek w miesiącu. Zwróćcie raczej uwagę, że lektura może wciągać, wzruszać, fascynować, rozbawiać, dawać nadzieję i podtykać rozwiązania w trudnych sytuacjach. Słowem – w komunikacji z dzieckiem skupcie się na pozytywnych stronach czytania, a nie na konsekwencjach nieczytania, które wasza pociecha miałaby ponosić w przyszłości.

4) Książka skrojona na miarę – nie forsujcie dziecka do czytania książek niezgodnych z jego wiekiem, zainteresowaniami i potrzebami. Zamiast tego warto skupić się na poszukiwaniach lektur dopasowanych do pociechy. Należy pytać, dociekać, próbować i uważnie – nomen omen – czytać sygnały wysyłane przez dziecko.

5) Różnorodność to podstawa – sięgajcie po rozmaite gatunki: fantastykę, eseje, opowiadania, baśnie, podania, komiksy, wierszyki, teksty piosenek czy sztuk teatralnych i wiele, wiele innych. Zasada różnorodności powinna też dotyczyć tematyki dobieranych książek lub czytanek: nie bójcie się od czasu do czasu podsunąć dziecku coś zupełnie nowego i zaskakującego. Może właśnie to zaskoczenie okaże się wartościowe?

6) Czytanie to dobra zabawa – nie wahajcie się organizować konkursów, domowych przestawień, żarliwych paneli dyskusyjnych przy rodzinnym stole i wielu, wielu innych! Co więcej, dziecko powinno mieć przestrzeń do nieskrępowanego wypowiadania swoich sądów lekturowych! Szanujmy każde słowo krytyki i każdy, choćby najmniejszy zachwyt! 

Pożytki z czytelniczego wyzwania!

Jak wspomnieliśmy, jednym ze skutecznych sposobów na zachęcenie dziecka do czytania, jest zamienienie lektury w zabawę. Ale dlaczego to właśnie realizacja wyzwania książkowego ma pomóc najmłodszym się rozczytać? Książkowe bingo niesie ze sobą wiele zalet:

    • Sprytnie wykorzystuje zamiłowanie dzieci do gier i naturalną dla nich potrzebę nauki przez zabawę. 

    • Wprowadza element współzawodnictwa i konkursu, często motywujący do pracy. 

    • Zachęca do lektur obietnicą nagrody i osiągnięcia sukcesu. 

    • Uwalnia czytanie od stereotypu przykrego obowiązku szkolnego i skojarzeń z ocenianiem. 

    • Daje dużo swobody w wyborze książek do czytania. W dobrze skonstruowanym bingo dla najmłodszych kryteria wypełniające poszczególne pola są z jednej strony ciekawe i zabawne, z drugiej – na tyle ogólne, że każdy uczestnik zabawy bez kłopotu znajdzie książkę spełniającą wymagania.

Czytelnicze bingo zasady gry dla dzieci. Jak powinien wyglądać dobry projekt czytelniczego bingo?

Zasady zabawy są bajecznie proste! Należy przygotować szablon bingo do wypełnienia. Możecie stworzyć go samodzielnie lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych w sieci plików. Potrzebujemy kwadratu lub prostokąta podzielonego na mniejsze pola. W każdym „kafelku” należy wpisać dobrze przemyślaną kategorię – zaciekawiającą, atrakcyjną dla dziecka i jednocześnie pozostawiającą mu dużo swobody. Przy projektowaniu treści poszczególnych pól warto brać pod uwagę między innymi: cechy fizyczne książki (niebieska/zielona/czerwona okładka, mniej/więcej niż 100 stron, książka z ilustracjami/pozbawiona obrazków), jakąś nietypową okoliczność związaną z tą książką (np. książka otrzymana w prezencie, książka, która doczekała się ekranizacji, książka wypożyczona z biblioteki, książka polecona przez znajomego itp.), elementy fabuły (o tematyce przyrodniczej, historycznej, detektywistycznej etc.), okoliczności przeczytania książek (np. książka „połknięta” w jeden wieczór, książka doskonała do czytania na dobranoc, książka czytana w podróży etc.) Dajcie się ponieść fantazji, im ciekawsze i – nierzadko – dziwniejsze pomysły, tym więcej sympatii mogą sobie zaskarbić u małych czytelników! 

Uczestnik gry może zakrzyknąć „bingo”, kiedy wypełni określoną w zabawie liczbę pól w konkretnym układzie – pionowo, poziomo lub na skos! Na zakończenie zabawy książkowej konieczne należy zadbać o nagrody

Jakie książki warto włączyć do wyzwania czytelniczego dla dzieci?

Zabrzmi banalnie: aby rozczytać dziecko, musimy mu zapewnić dostęp do książek. To jednak ważna sprawa, a dla wielu rodziców – nie lada wyzwanie. Czym się kierować podczas wypraw do księgarni czy biblioteki? Jakie książki podtykać w danym wieku? Co warto wybrać na prezent? I jak zachować zdrowy rozsądek, żeby przypadkiem nie zniechęcić młodego czytelnika?

Przede wszystkim warto w proces szukania odpowiednich lektur zaangażować samych zainteresowanych! Nie upierajmy się przy szkolnych lekturach, tzw. „klasykach” czy naszych – dzisiaj widzianych nie bez sentymentu – lekturach z dzieciństwa. Niech dziecko – zwłaszcza, jeśli chodzi o książki dodatkowe, czytane dla relaksu i w wolnej chwili – samo zadecyduje, na co ma ochotę! Może lubi komiksy? Fantastykę? Książki o zwierzętach lub wielkich odkryciach? Należy podążać za upodobaniami konkretnego dziecka: i dotyczy to zarówno tematyki, jak i gatunku pożądanych książek. Jeśli to komiks przypadł do gustu małemu czytelnikowi, to – przynajmniej na chwilę – odpuśćmy mu długą powieść podróżniczą.

Warto też zastanowić się, w jaki sposób dana książka będzie dla naszej pociechy atrakcyjna. Czy przesądzi o tym tematyka? Silna figura głównego bohatera, który będzie doświadczał podobnych trudności? A może ciekawe dla dziecka okażą się kolorowe okładki i barwne ilustracje?

Typografia ma ogromne znaczenie dla małego czytelnika – im mniejsze dziecko, tym większa powinna być czcionka oraz częstsza delimitacja tekstu. Krótkie partie tekstu działają motywująco i przynoszą dziecku częstsze poczucie sukcesu.

Uczcie się na własnym doświadczeniu – jeśli dany autor szczególnie spodobał się dziecku, to warto sięgnąć po inne jego książki. A może dobrym pomysłem jest próba sięgnięcia po pierwszy tom jakiejś nowej serii książek? Jeśli fabuła okaże się dla dziecka wciągają, to z pewnością będzie chciało poznać dalsze losy ulubionych bohaterów. Warto też bacznie przyglądać się potrzebom dziecka i ich zmianom. Jeśli tematyka przyrodnicza nie jest już dla pociechy ważna, to może czas poszperać za nowymi fabułami? Słowem – upewnijmy się, że dana książka pasuje do aktualnego etapu rozwoju i potrzeb naszego dziecka.

Książkowe bingo z Kapitanem Nauką

Kapitan Nauka ma dla was aż dwa warianty zabawy książkowej dla dzieci. W każdym znajdziecie po 10 kafelków-książek, na których zanotowano albo konkretny typ książki (wariant pierwszy) albo sposób/sytuację czytania (wariant drugi). W tej pierwsze wersji trzeba upewnić się, że wybrana książka pasuje do wskazanego na kafelku kryterium, np. ma żółtą okładkę lub literkę „r” w tytule. 

W przypadku drugiej wersji chodzi nie tyle o kolekcjonowanie przeczytanych książek, ile – o oddawanie się samej przyjemności czytania. Stąd na kafelkach znajdą się takie polecenia jak chociażby: „poczytaj w wannie”, „poczytaj do snu” itp. Nie ma arbitralnie ustalonego czasu na czytanie, może to być kilka minut, jeden rozdział lub po prostu tyle, ile w danej chwili nasza pociecha będzie miała ochotę. Dzięki temu dzieci będą mogły rozsmakować się w czytaniu, odkryć, że może to być czynność przyjemna, podlegająca miłej rytualizacji, niekoniecznie nastawiona na konkretny efekt w postaci odhaczonych z listy książek. Niemniej jednak, jeśli dziecko potrzebuje namacalnego rezultatu swojego czytania – w czym nie ma przecież nic złego – to polecamy mu zdecydowanie wariant pierwszy!

Zasady książkowego wyzwania w obu przypadkach są proste: trzeba zamalować co najmniej 3 kafelki w dowolnym kierunku: poziomo, pionowo, na skos. Dla wytrwałych jest też możliwość wypełnienia aż 4 kafelków pionowo (środkowy rząd). Nasze wyzwanie czytelnicze ma aż 3 patronów: oprócz samego Kapitana Nauki w tej roli występują także rozczytana Gryzka oraz zachęcający do kolorowania książek-kafelków Chlapek. Gryzka i Chlapek to członkowie ekipy Bazgraków, czyli przyjaznych stworków, które tworzą Kapitanową serię ćwiczeń i elementarzy między innymi do nauki pisania i czytania!

Dwie różne wersje książkowego wyzwania od Kapitana Nauki znajdziesz tutaj.

Pod tym linkiem znajdziecie także szablony bingo dla dzieci do samodzielnego wypełnienia. Możecie puścić wodze fantazji i stworzyć własne, nietypowe wyzwania książkowe dla całej rodziny!

Dla uczestników naszego wyzwania czytelniczego przygotowaliśmy też Dyplom Kapitalnego Czytelnika (do pobrania za darmo tutaj). Nie zapomnijcie także obdarować Niestrudzonych Czytelników jakimś, choćby drobnym, podarunkiem!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Popularne artykuły

  • Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

    Zabawy dla dzieci w domu - 15 propozycji zabaw bez telewizora

  • Proste zabawy logopedyczne w domu

    Proste zabawy logopedyczne w domu

  • Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

    Emocje dziecka - 5 wskazówek, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

  • Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

    Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu? 4 skuteczne sposoby

  •  Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

    Angielski dla dzieci - 10 pomysłów na zabawy językowe z dzieckiem w domu

Tagi

Loading...